Parçalarda Napoli

Passione - A Musical Adventure

Passione - A Musical Adventure

Amerikalı sinema oyuncusu ve yönetmeni John Turturro’nun “Passione – A Musical Adventure” adlı çalışması, pek çok yazar tarafından Napoli’nin Buena Vista Social Club versiyonu olarak lanse edildi. Her ne kadar birebir bu kavrama katılmasam da geniş bir çerçeveden bakınca neden bu ifadelerin yapıldığını anlıyorum. Bazı sanat eserlerini birebir ve kolay bir biçimde tanımlamak için başka bir sanat eserine gönderme yapmak gerekiyor, burada da işte bunu yaşıyoruz.

Belki de havana ve Napoli arasında ortak bir ritim var? Atlantik’in farklı iki ucunda olan bu iki Latin kentinin keyifli bir sahile sahip olması, bir havan içerisinde kaynayan nüfusu, ateşli kişiliği ve tek düzeylikten uzak olmaları ortak noktalarının başında geliyor. Bundan olsa gerek, son birkaç yıldır belli başlı prodüksiyonlar için Napoli’de yaşayan İtalyan asıllı Amerikalı aktör ve yönetmen John Turturro, bu kentin izlemesi keyifli, kavrayıcı atmosferini bir belgesel ile ölümsüzleştirmek istemiş. Belgeselin ana ekseni ise Napoli’de yaşayan farklı kültürlere ait nüfusun gülük yaşamlarını müzik ile ifade etmeleri.

John-Turturro

John-Turturro

Turturro’nun kamerası şehirde yaşayan pek çok müzik sanatçısını yakalıyor. Bunlar arasında kuvvetli sesi ile dikkat çeken Pietra Montecorvino, aktris-şarkıcı Angela Luce,  Spakka-Neapolis 55 (kendilerini ayrıca Sopranos dizisine vermiş oldukları müziksel katkıdan tanıyoruz) adlı grup ve saksafoncu Enzo Avitabile sadece sıralayabileceğimiz birkaçı.  Sıraladıklarımız Napoli’nin eski nüfusunu temsil ederken birde aynanın diğer yüzü olan yeni göçmenler var. Bu kolu ise Tunuslu M’barka Ben Taleb gibi sanatçılar temsil ediyor. Elbette Turturro sadece müzisyenler ile sınırlı kalmıyor ve normal insanlarında her an kendi ruhlarına hitap eden şarkıları bizlerle paylaşmaya hazır olduklarını yakalıyor.

Kanımca bir kent bu kadar güzel beyaz ekrana yansıtılabilir. İçerinde barındırdığı müzik, kültür ve bunu bizlere taşıyan, samimi elçilik görevi yapan sizler ve bizler gibi insanlar.