Pastoral ve Huzurlu

An idyll sir john everett

An idyll sir john everett

Bu tabloda başrollerde fife veya fifre adlı enstrüman başrollerde. Söz konusu enstrüman altı delikli, anahtarsız, flüt gibi yan üflenen bir Orta Avrupa çalgısı. İki oktavlık ses genişliği olan bu ufak enstrüman ilk kez 12. yy’da İsviçre’de ortaya çıktığı biliniyor. Özellikle haçlılar döneminde , davul ya da trampet eşliğinde bir yürüyüş çalgısı olarak, askeri amaçla kullanıldığı sanılır. Bu özelliği daha sonra pek çok ordu tarafından benimsendi ve savaş alanlarında kullanılmaya başlandı. Keskin, ıslık gibi bir ses sahip olan fife bir tür çığırtma olarak ta bilinir. Günümüzde halen kullanılan enstrüman özellikle İsviçre, Almanya, Alp ve Karpat Dağları’nın kırsal bölgelerinde yaygın kullanılmakta.

Resim başrolünde olan, ağaca yaslanmış ve rahat bir oturma pozisyonunda fife çalan çocuk özel bir askeri üniforma giymiş. Bu üniformalı askerin Kraliçe Anne dönemine ait olduğu tahmin edilmekte. Buradan da ilham alarak İskoçların İngiltere Krallığına yapılan ayaklanmaya ait bir anı ressamın bizlere yansıttığı tahmin ediliyor. Söz konusu 1745 yılında gerçekleşmişti ve o dönemde tahta Kral George II oturuyordu.

Tablonun diğer önemli figürleri bizlerin sağında yer alan üç İskoç kız.  Pastoral ve huzurlu bir şekilde askerin çaldığı müziği dinliyorlar. Fife’den çıkan melodilere büyülenmiş bir şekilde kulak kabartıyorlar. İngiliz askerin düşman İskoç kızlara çaldığı ritimler bu iki uç arasında büyüleyici bir ritimsel bağ kuruyor adeta. Asker çocuk büyük bir olasılıkla aslında bir davulcu ve aynı zamanda da fife çalabiliyor. Adeta ebedi bir istirahatte herkes ve bunu sağlayan müziğin kendisi. Savaştan sıyrılan bu ruhlar kendilerini izole edip o anın vahşetinden sıyırarak mutluluğu ve huzuru arşınlıyor.

Sağ köşede arka fonda silik bir şekilde İngiliz ordusunu görüyoruz, karargâhlarında savaş planları üzerinden geçiyorlar. İskoç ordusu kendi bağımsızlıkları ve özellikle Stuart Hanedanı’nın İngiltere tahtında hakkı olduğunu düşünerek canlarını feda ettiler ancak ne yazık ki başarısız oldular.

Söz konusu tabloyu Liverpool’daki Lady Lever Art Galerisi’nde görebilirsiniz.

Söz konusu yazım Andante’nin 2015-Nisan sayısında yayımlanmıştır …