Roket Suyu ve Ay

Damon Albarn, Tony Allen ve Flea

Damon Albarn, Tony Allen ve Flea

Etnik müziğin algılanışına yeni bir çehre getirdi Damon Albarn. Dünyanın bilumum köşelerine gidip arka arka ürettiği çalışmalar ile boş durmuyor. Zaten geçen senenin sonunda da yaptığı açıklamaya istinaden 2012’in ilk yarısında üç albüm ile geleceğini söyledi ve sözünde durmak üzere. Daha geçtiğimiz aylarda DMC adlı albümde Kongo atmosferinde süzülen sanatçı şimdi de karşımızda farklı bir müzik penceresi açıyor. Bu defa funk ön planda. Şimdiden söylemekte fayda var, eğer funk, hatta garip funk, sevmiyorsanız bu albümü de muhtemelen sevmeyeceksiniz. Ancak bir nebze funk tarzına karşı ilginiz varsa bu albüm  mutlaka kulağınızda bir şeyler çınlatacak.

Müzik seyyahı olan Damon Albarn, Fela Kuti’nin sağ kolu, afro beat tarzının yaratıcısı, baterist Tony Allen ve Red Hot Chilli Peppers’dan tanıdığımız çılgın basçı Flea ile omuz omuza vererek Rocket Juice & The Moon adlı projesi ile yine severlerini memnun ediyor. Kopuk bir düzine ritmik halka etrafında kurgulanan nefes kesen funk tınıları bu üçlünün hüneri ile birleşince karşımızda algı düzeyi yüksek bir oluşum var. Albümde aslında funk, Afro-Beat, Highlife, Hip-hop, Funkadelic, Nu-soul, dub ve caz tarzlarının bir arada patlaması sonucu ortaya çıkan bir yapı var. Sağlam temellere oturtulmuş, her katında, hatta her dairesinin farklı bir tarzda dekore edildiği bir bina adeta.

Albüm Kapağı

Albüm Kapağı

Bu çalışmada müziği pastoral renk olarak ayrıştırabiliyorsunuz, psikolojik yönden olabildiğince derinlemesine inebilen ve aynı zamanda da yüzeysel durabilen bir ses felsefesi. Üç düşünceden çıkan ilham, eller sayesinde yaratılan sesler için sızılan bir organik müzik işçiliği. Bu albümde, üç usta müzik adamı kendilerinden çok genç olan kuşak ve kendi jenerasyonları ile sanatsal bir diyalog kuruyor. Burada müzik eksik tanımıyor, zaman zaman kırılgan, zaman zaman ise alıngan, hatta gerekli dikkati vermezseniz incitebilecek boyutta. Ancak albümde her taşın yeri belli ve hepsi önemli.

Gorillaz’dan aşina olduğumuz elektronik altyapılar burada rafa kaldırılmış. Albümdeki en büyük sürpriz Damon’un vokallerinin pek fazla ön planda olmayışı. Bonus iki parçayı saymazsak, albümde yer alan 18 parçadan sadece yarısında bir şekilde vokal var. Bu dokuz parçadan da sadece bir tanesinde Damon fiilen başı çekerek şarkı söylüyor.  Damon’un haricinde Erykah Badu’dan Fatoumata Diawara’ya kadar geniş bir sanatçı desteği var. Herkes öncelikle kendi yerel dilinde parçaları dile getiriyor ve işte bu konumda dinlenen müzik farklı bir hava teneffüs ediyor.

Damon Albarn o sakin vokalleri ile ‘Poison’ parçasında tüm hünerlerini sergiliyor. Bu aşamada albüm biraz yavaş viraja girerken aynı zamanda en başarılı parça olarak da ön planı çıkıyor. Kanımca ‘Poison’ bu albümde yer alan tüm güzellikleri kısa bir şekilde özetliyor. Aynı zamanda uzun bir süreden beri Damon’un süslediği en güzel parçalardan biri.  Parçanın sözleri “The thought that we are wishing for is poison / poison is a part of love,” dinleyeni kavrayan özelliklere sahip.

Ortada bir müzik beyni var ve onun farklı kültürel entegrasyonlarının yansıması. Bundan sonra Damon’un neler yapacağı merak uyandırırken hemen geçtiğimiz hafta çıkan Dr. Dee operası ile bu yılın ilk yarı döneminde söz verdiği üç çalışmayı bizlere sunuyor olacak. Ne yazık ki her ne kadar sık sık gönderme yapsa bile kendi solo çalışması hala ortada yok ve elbette heyecanla beklenen yeni bir The Blur çalışması.

Olsun varsın zira Damon’un sokulduğu bu yaratıcı müzik patikaları hep dinleyici bakımından mutlu son ile noktalanıyor. Kendisinin güncel yerel müziği takip ediyor olması ise hayranlık uyandıracak boyutta. “Rocket Juice & The Moon” ise bu patikaların en son halkası ve fazlasıyla içerdiği sağlam melodik yapısı ile tatmin edici.

 1. 1-2-3-4-5-6
 2. Hey, Shooter (feat. Erykah Badu)
 3. Lolo (feat. Fatoumata Diawara & M.anifest)
 4. Night Watch
 5. Forward Sweep
 6. Follow-Fashion (feat. Fatoumata Diawara & M.anifest)
 7. Chop Up (feat. M.anifest & M3nsa)
 8. Poison (feat. Damon Albarn)
 9. Extinguished (feat. Cheick Tidiane Seck)
 10. Rotary Connection
 11. Check Out
 12. There
 13. Worries
 14. Benko (feat. Fatoumata Diawara & Damon Albarn)
 15. The Unfadable (feat. M.anifest)
 16. Dam(n) [feat. Erykah Badu & M.anifest]
 17. Fatherless
 18. Leave-Taking