İş Sanat’ın 14. sezonu başlıyor…

Ayo

Ayo

Yeni sezonunda da İş Sanat “yıl boyu sanat, yıl boyu festival” yaklaşımıyla dünyaca ünlü sanatçıları ağırlayacak

İş Sanat’ın 14. sezonu başlıyor…

Klasik müzikten caza, gelenekselden dünya müziğine, danstan şiir dinletisine farklı etkinlikler ve sergilerle kültür ve sanat hayatımızı renklendiren İş Sanat’ın, 14. sezonu Kasım ayında başlıyor. İş Sanat konser salonu bu sezonunda da dünyaca ünlü müzisyen, orkestra ve toplulukları sahnesinde ağırlayacak.

İş Sanat’ın 14. sezonunun tanıtıldığı basın toplantısında konuşan Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Senar Akkuş, İş Bankası’nın kuruluşundan bu yana kültür ve sanata destek verdiğine değinerek, müzik ve sahne sanatları alanındaki faaliyetlerin 2000 yılında İş Sanat konser salonu ile tek çatı altında toplandığını söyledi. Senar Akkuş, İş Sanat’ın nitelikli sanatçıları ve grupları ağırladığını, alanında uluslararası üne sahip saygın birçok sanatçıyı Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşturduğunu hatırlatarak, “İş Sanat geride kalan 13 sezon boyunca İstanbul’un kültür-sanat hayatının önemli bir çekim noktası olarak görüldü. İş Sanat’ın ilk yılından itibaren konuk ettiği dünyaca ünlü sanatçı ve topluluklarla Türkiye’nin en prestijli kültür ve sanat merkezleri arasında gösterilmesi bizi mutlu ediyor, daha iyisini yapmamız için de teşvik ediyor” dedi. İş Sanat’ın bünyesinde İstanbul ve İzmir’de sanat galerileri de bulunduğunu hatırlatan Senar Akkuş, İstanbul Kibele Sanat Galerisi’nin de Eşref Üren sergisi ile sezonu açacağını duyurdu.

İş Sanat’ın 2013’ün Kasım ayında başlayıp Mayıs 2014’te sona erecek 14. sezonunda 15 klasik müzik, 5 caz, 6 dünya müziği, 5 yerli proje, 2 dans gösterisi, 5 şiir dinletisi, 4 Parlayan Yıldızlar konseri ve çocuk gösterileri yer alıyor. Kibele Sanat Galerisi ise 4 önemli sergiye ev sahipliği yapacak.

Klasik müzik sevenler İş Sanat’ta buluşacak

Klasik müziğin İstanbul’daki en önemli mekânlarından biri olan İş Sanat, sezonu 2 Kasım’da geleneksel hale gelen Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) konseri ile açacak. Karizmatik şef Sascha Goetzel’in yönetimindeki BİFO, çok sayıda uluslararası ödül kazanmış, genç kuşak piyanistlerinden Özgür Aydın’a eşlik edecek.

Klasik müzikte sıra dışı tarzıyla dikkat çeken İngiliz Barok topluluğu Red Priest ile Sir Neville Marriner’in ardından topluluğun müzik direktörü olarak atanan ve “kemanın şairi” olarak adlandırılan Joshua Bell yönetimindeki Academy of St Martin in the Fields sezonun öne çıkan konserleri arasında yer alacak.

İş Sanat’ın Virtuoso serisinde ise sahnedeki ihtişamıyla seyirciyi büyüleyen keman virtüözü Shlomo Mintz, dünyanın en seçkin orkestralarıyla birlikte düzenli olarak konserler veren piyanist Itamar Golan ve çellist Dmitry Yablonsky üçlüsü sanatseverlerle buluşacak.

Son yıllarda şef olarak adından sıkça söz ettiren kemanın büyük ustası Maxim Vengerov yönetimindeki Polonya Oda Orkestrası, geçtiğimiz sezon İş Sanat’ta verdiği muhteşem resitalle akıllarda yer eden, bu sezon da günümüzün en önemli şeflerinden Paavo Järvi yönetimindeki Frankfurt Radyo Senfoni Orkestrası ile sahneyi paylaşacak olan Hilary Hahn ve Türkiye’de ilk kez İş Sanat’ta konser verecek olan kemancı Baiba Skride sezonun heyecan veren isimleri arasında yer alacak. Patricia Kopatchinskaja’nın kemanına Bavyera Radyo Oda Orkestrası’nın yanı sıra, Flamenko’nun genç yıldızı Fuensanta “La Moneta” izleyenlerin hayranlıkla seyrettiği danslarıyla eşlik edecek. Bu konserde Kopatchinskaja’nın siparişi üzerine Mauricio Sotelo’nun keman, yaylılar ve Flamenko için bestelediği “Red Inner Light Sculpture adlı eser seslendirilecek.  Liszt yorumlarındaki tekniği ile dikkat çeken ve klasik müziğin ilk “YouTube starı” olarak adlandırılan Ukraynalı piyanist Valentina Lisitsa, Türkiye’de ilk kez konser verecek ve Viyana Oda Orkestrası eşliğinde sezonun unutulmayacak performanslarından birine imza atacak.

Geleneksel “Yılbaşı Konseri”nde Vienna Classical Players sahne alacak

İş Sanat’ın gelenekselleşen Yılbaşı Konseri bu sezonda Vienna Classical Players ile gerçekleşecek. Şef Martin Kerschbaum tarafından kurulan Vienna Classical Players’a soprano Birgitta Wetzl, bariton Benno Schollum ve Viyana Balesi’nin dansçıları eşlik edecek.

Dünyanın en iyi keman virtüözleri arasında yer alan Gidon Kremer’in 1997 yılında müzik dünyasına tanıttığı Kremerata Baltica, tarzlarındaki coşku, enerji ve neşeyi İş Sanat seyircisiyle paylaşmaya hazırlanıyor. Genç ve dinamik orkestrayı henüz 14 yaşındayken Macaristan Ulusal Trompet yarışmasını kazanan ve gecenin solisti olarak da yer alacak trompet virtüözü Gabor Boldoczki yönetecek.

Avrupa’nın en gözde oda orkestralarından biri olan Basel Oda Orkestrası da İş Sanat’ta sahne alacak. İtalyan şef Giovanni Antonini’nin yöneteceği Basel Oda Orkestrası‘na olağanüstü yeteneği ve zarafeti ile büyük beğeni toplayan genç çellist Sol Gabetta eşlik edecek. Sezonun bir diğer ilki ise dünyanın dört bir yanında verdiği konserlerde hayranlık uyandıran Alman kemancı Frank Peter Zimmermann olacak. Tamamen Mozart eserlerinden oluşan bir programla İş Sanat’a konuk olacak Zimmermann, Württemberg Oda Orkestrası Heilbronn ile sahne alacak.

Shakti

Shakti

Cazın usta isimleri İş Sanat’ta

İş Sanat, yeni sezonunda da caz ve dünya müziği severleri mutlu edecek bir program hazırladı. Müzikteki ustalığı kadar yenilikçi çalışmaları ile adından sıkça söz ettiren John McLaughlin ve uluslararası bir fenomen olan tabla sanatçısı Zakir Hussain hem arkadaşlıklarının hem de müzikal işbirliklerinin 40’ıncı yılını “Remember Shakti” projesiyle kutluyor. Caz müziğin sınırlarını yeniden çizen, önderliğini cazı birçok farklı tarzla harmanlayan besteci Jack DeJohnette’in yaptığı, seyirciyi hem sesiyle hem de kontrbas performansıyla etkileyen ve genç yaşta Grammy kazanan Esperanza Spalding, New York Times’ın ‘caz tarihinin en iyi müzisyenlerinden biri’ olarak nitelendirdiği saksafon devi Joe Lovano ve Spalding’in sadık partneri Arjantinli piyanist Leo Genovese’den oluşan “The Spring Quartet” İş Sanat’ta caz severleri büyüleyecek.

Time Dergisi’nin ‘Yılın en heyecan verici vokali’ olarak nitelendirdiği caz vokalisti Madeleine Peyroux The Blue Room isimli son albümünün en beğenilen parçalarını İş Sanat sahnesinde seslendirecek. Bu sezon İş Sanat’ın diğer bir konuğu caz müzik dünyasının yükselen yıldızı, son albümü There’s A Flower in My Bedroom’da Jamie Cullum ile bir düetin de yer aldığı Luisa Sobral. Caz programının son performansını ise günümüzün en yenilikçi caz müzisyenlerinden biri olan Ravi Coltrane sergileyecek. Deneyimli saksofoncu doğaçlama bir kuartet düzenlemesi yarattığı son albümü Spirit Fiction ile seyirciyi büyülemeye hazırlanıyor.

Dünya müziğinin divaları İş Sanat sahnesini aydınlatacak

Dünya müziği serisinin bu seneki ilk konuğu Flamenko ve elektronik müziği en iyi harmanlayan grup olarak gösterilen Chambao. Madredeus’un solisti olarak başladığı müzik hayatına çok başarılı solo kariyeri ile devam eden ve usta yönetmen Wim Wenders’ın Lisbon Story filmindeki olağanüstü performansıyla akıllarda yer eden kadife sesli fado vokalisti Teresa Salgueiro konser verecek bir diğer dünya müziği sanatçısı olacak. Unutulmayan Evita performansının sahibi, Latin pop müziğinin divası Paloma San Basilio da Farewell” konserinde İş Sanat seyircisi ile buluşacak. Dünya müziği programının son konuğu ise Down On My Knees şarkısıyla ciddi bir hayran kitlesine ulaşan, folk soul ve reggae türlerindeki şarkılarıyla önümüzdeki yıllarda da adından sıkça söz ettirecek olan Ayo.

Aralarında aktivist yönüyle de tanınan, Meksika asıllı sanatçı Lila Downs ve Pedro Almadovar filmlerinin Flamenko sesi olarak da hafızalardan silinmeyen Estrella Morente’nin bulunduğu isimler Dünya müziği serisinde İş Sanat’a konuk olacak

Lila Downs

Lila Downs

Modern dansın mihenk taşlarından biri; Limón Dance Company

Her sezon modern dansın en önemli topluluklarını ağırlayan İş Sanat, dansın uluslararası üne sahip önemli gruplarından birini daha dans severlerle buluşturacak. Dramatik ifadeleri, teknik ustalıkları ve coşkun hareketleriyle sahneye çıktıkları her ülkede izleyicilerine eşsiz deneyimler yaşatan Amerika’nın köklü dans topluluğu Limón Dance Company iki muhteşem gösteriyle bu sezon İş Sanat’ta olacak.

Yerli isimler özel projelerle sahne alacak

İş Sanat alanlarında en iyi yerli isimleri de sahnesinde ağırlayacak. Alternatif rock müziğin melankolik yorumcusu Emre Aydın akustik konseri ile daha önceki senelerde İş Sanat’a özel projelerle izlediğimiz Şevval Sam ise yeni albümü Tango ile 14. sezonumuzun programında yerini alacak. Vefatından önceki son konserlerinden birini İş Sanat’ta veren Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş ise birbirinden değerli müzisyenlerin sesiyle İş Sanat’ta anılacak. Volkan Konak ve Sunay Akın Karadeniz temalı özel bir konserde bir araya gelecek. Müzikseverler Türk sanat müziğinin nadide eserlerini ise Türk Sanat Müziği Projesi ile Funda Arar’ın sesinden dinleyecek.

Minik sanatseverlerin gözde etkinlikleri İş Sanat’ta

İş Sanat’ın klasikleşen çocuk gösterileri bu sezonda da minik sanatseverlerle buluşacak. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler Müzikali ve Çocuklar İçin Öylesine Bir Dinleti 14’üncü sezonda İş Sanat sahnesinde sergilenecek.

Geleneksel şiir dinletileri bu sezon da devam edecek

Usta şairlerin en beğenilen şiirlerinin değerli sanatçılarımız tarafından seslendirildiği Şiir Dinletileri’nde bu sezon Nazım Hikmet ve Turgut Uyar’ın şiirleri ile Sabahattin Ali’nin hikâyeleri yer alacak. Şubat ayının geleneksel Aşk Şiirleri Dinletisi’nde de değerli şairlerimizin en sevilen aşk şiirleri İş Sanat sahnesinde ses bulacak.

Genç yıldız adayları Parlayan Yıldızlar programıyla Millî Reasürans’ta

İş Sanat bu yıl da, genç yeteneklere sahne deneyimlerini artırmak ve izleyicileri ile buluşmak için imkân tanıyor. Genç yaşlarına rağmen birçok başarılı konsere imza atmış birbirinden yetenekli 4 yıldız adayı ilk resitallerini İş Sanat’ta gerçekleştirecek. Müzik kariyerinin ilk adımlarını 6 yaşında atan ve Nice Üniversitesi Devlet Konservatuarında öğrenim gören 1995 doğumlu Denizcan Eren (flüt), Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda öğrenimine devam eden 1998 doğumlu Ülker Tümer (çello), Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi 2000 doğumlu Deniz Şensoy (keman) ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğrencisi 1995 doğumlu İlayda Zeynep Köksal (keman) İş Sanat’ın Parlayan Yıldızlar  serisi ile Millî Reasürans sahnesine konuk olacak.

Soylu Ailesi’nden Parlayan Yıldızlar’a Meriç Soylu Ödülü

İş Sanat’ın 14. sezonundaki bazı etkinlikler, geçtiğimiz yıl erken yaşta yitirdiğimiz İş Sanat’ın Sanat Yönetmeni Meriç Soylu’nun imzasını taşıyor. Kültür ve sanat dünyasının sevgi ve saygı ile andığı Meriç Soylu’nun adını yaşatmak ve genç yetenekleri sanat hayatındaki ilk adımlarında teşvik etmek amacıyla, Soylu ailesi bu yıl itibari ile Parlayan Yıldızlar serisinde sezonun en parlak yıldızına “Meriç Soylu Ödülü” verecek.

Biz programımızı yaptık, şimdi sıra sizde!

İş Sanat’ın Kasım ayı etkinlikleri ve “Klasik, Caz, Dans” broşüründe yer alan toplam 22 etkinliğin biletleri 1 Ekim’de satışa çıkıyor. İş Sanat, bu sene de geçtiğimiz sene olduğu gibi sezonun tüm klasik müzik, caz konserleri ve dans gösterilerini indirimli olarak satışa sunuyor, ayrıca izleyicilerin paketlerini kendilerinin oluşturmalarına imkân sağlıyor. 5 etkinliğe bilet alan izleyicilere %10, 10 etkinliğe bilet alan izleyicilere %15, 15 etkinliğe bilet alan izleyicilere %20 indirim imkânı sağlanıyor.

İş Sanat konserleri ile ilgili en güncel bilgiyi issanat.com.tr, facebook ve twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.