Seckou Keita Miro

Seckou Keita Miro Albüm Kapağı

Seckou Keita Miro Albüm Kapağı

Seckou Keita yetenekli bir solist, perküsyoncu ve kora virtüözü. Kendisi Senegalli bir Griot, yani müzik yapan bir sülalenin üyesi. Müziği doğan bu ruh, resmen müzik çalarak hayata gözlerin açtı. Babası ve dedesinden sanatını o kadar sorumlu bir şekilde öğrendi ki daha on iki yaşındayken ilk grubunun temellerini attı.

Pek çok Afrikalı sanatçı gibi Batı’da ikametgah eden Seckou Keita genç yaşına rağmen oldukça başarılı albümlere imza attı. Bunların bir kısmını solo sanatçısı olarak piyasaya sürerken diğerlerini ise bir dörtlü çatısı altında sürdü. Her çalışmasında cesurca müzikler ve kültürler arasındaki etkileşime girdi ve deneysellikten çekinmedi. Özellikle Kora, perküsyon ve bas üçlüsü arasındaki harmanlamalara gözü kara dalan sanatçı her projesinden takdirle sıyrıldı. Yirmi iki telli kora enstrümanını, geleneksel zihniyetleri hiç düşünemeyeceği ritim notalarına sürükleyen Seckou Keita, önüne açılan bu dipsiz melodik atmosferi sonuna kadar irdelemeye kararlı. Yeni olasılıkları ve müzikal dünyaları keşfeden bir seyyah. Pek çok ödül, WOMAD’da sayısız sahne tecrübesi, bol miktarda uluslararası turne ve yaratıcı müzik birliktelikle sanatçının yaratıcılığının yansıması olarak anılarımıza kazındı.

“Miro” adlı bu yeni solo çalışmasının açılışını yapan, ülkem anlamına gelen ‘Rewmi’ parçası, her yerde her an çalınan bir müzik oldu. Özellikle piyasaya sürüldüğü sıralarda var olan Senegal Cumhurbaşkanlığı yarışmasında herkesin diline dolandı.

Halihazırda Senegal’de bir sanat efsanesi olarak görülen Seckou Keita ne yazık ki uluslararası müzik platformunda hak ettiği konumda ve tanınırlık düzeyinde değil. Elbette bunun yedeni batılı kulakların yerel ezgilere olan yabancılığı ve yabaniliği. Oysa bu tür sanatçılar, müziğe getirdikleri farklılıklar ile el üstünde tutulan birer cevher olmalı. “Miro” sayesinde bu uluslararası tanınırlığın daha fazla artacağına inanıyorum. Londra’dan Paris’e, Bogota’dan Havana’ya kadar geniş bir coğrafyada kaydedilen “Miro” zaman zaman müzikal defa ve yenilikçi fikirler ile her kulağı büyüleyecek özelliklere sahip.