Selanik’te WOMEX!

Womex

Womex

Dün gece WOMEX ekibi (Anna Pötzsch ve Giorgos Markakis) ve Selanik Belediye Başkanı Yannis Boutaris’in de katıldığı bir basın toplantısı yapıldı Babylon Lounge’da. Toplantıda bu seneki WOMEX ve Globalkan Sahnesinin detayları paylaşıldı.

Neden WOMEX’in İstanbul’da yapılmadığını elbette aklımızda sorduk ama kim çalışırsa ekmeği o yer gerçeği ile yüzleşmemek için bu soru fazla akıllarda bulandırmadı. Belli ki Selanik bunu almak için epeyi bir çaba göstermiş ve bundan dolayı da onları tebrik etmek lazım. Bir taraftan Yunanistan’a Avrupa’dan akan yardım kollarından biriside bu şeklinde konuya bakanlarımız oldu.

 Neyse önemli olan müzik!

Dünyanın en önemli müzik fuarı olarak her sene farklı bir şehirde düzenlenen ve sektörün önde gelen isimlerinin ağırlandığı, aynı zamanda genç yetenekler için sahne alma fırsatı sağlayan WOMEX ( World Music Expo ), bu sene, tam Ramazan Bayramı öncesi 17 – 21 Ekim 2012 tarihleri arasında Selanik’te düzenlenecek. Burnumuzun dibinde ve bence özellikle etnik müzik ile alakalı olan herkes bir şekilde bu müzik fuarına gitmeli.

Yapılan basın toplantısında da şahit olduğumuz üzere, WOMEX, diğer senelerden farklı olarak bu yıl, keşfedilmemiş yetenekler için “Club Globalkan” adı altında yeni bir platform daha oluşturuyor. Tamamen Balkan müziğine özel olacak “Club Globalkan” sahnesinde, dünyanın her köşesinden bu tarzda müzik yapan sanatçılara kucak açılıyor.

Yunanistan ve çevresindeki ülkelerden gelen sanatçılar, üç gece boyunca Dünya Müziğinin en büyük müzik etkinliği sayılan WOMEX 12 Selanik’te, yerel organizatörler, plak şirketleri, festival ve konser organizatörleri ve diğer sektör profesyonellerinin önünde performanslarını sergileme fırsatına sahip olacaklar. “Club Globalkan”da sahne alacak sanatçılar, kurulan bağımsız bir komite tarafından seçilecek.

Balkan müziğine ilgi duyan ve  uluslararası dinleyici kitlesine müziğini duyurmak isteyen profesyonel sanatçı veya gruplara seslenen “Club Globalkan”a katılım için son başvuru tarihi 11 Mayıs 2012. Bence bu kulvarda yer alan her grubun kaçırmaması gereken bir fırsat. WOMEX’i nasıl görürseniz görün, burası tamamıyla yeni etnik müzik ekiplerinin şahlanacağı, kendilerine verilen 45 dakikalık konser imkânı ile 2.500 kişilik profesyonelin önünde gövde gösterisi yapabilecekleri bir fırsat. BaBa ZuLa’nın menajerinin de dediği gibi kaçırılmaması gereken bir fırsat.

Kapımıza kadar gelen bu fırsata istinaden, tüm müzisyen ve müzikseverlerin, dünyanın en önemli müzik etkinliğinden biri olan, 17 yıldan beri süregelen, WOMEXi, kaçırmamalarını öneririm. Bu vesile  ile de babylon ve ekibine öncülük yaptıkları için, bir etnik müziksever olarak teşekkürlerimi sunarım.