Senin formatın ne

Koca Bir Müzik Dükkanı

Koca Bir Müzik Dükkanı

Genel bir kanı vardır plak her zaman CD’den daha iyi ses verir. Bu değerlendirme ağırlıkta doğru. Bazılarımız bunu dinleyerek yani birebir yaşayarak ve deneyimleyerek keşfeder. Bazıları ise (ağırlıkta maalesef) bunu kulaktan dolma bir bilgi olarak alır ve kendisi tecrübe etmiş olarak çevresine satar. Özellikle seksenlerde kaydedilen CD’lerin kalitesi inanılmaz düzeyde kötü. Evet, o zaman piyasa CD’leri cici paketleyip, güzel özelliklerle tüketiciye sundu. Ama iş müziğe gelince maalesef kalite ayaklar altındaydı. Bunu fark edenler plağa sımsıkı sarıldı; bazıları ise CD girdabına daldı ve buna kapılıp kayboldu.

Ancak şu da bir gerçek ki bazı CD’lerin müzik kalitesi pek çok plaktan daha iyi. Hiç unutmuyorum Nils Frahms en son albümünün plak versiyonunu çıkartmak için o kadar zaman harcadı ki. Sık sık müzik kalitesi denemeleri yaptığını söyledi ve daha doğru ses kalitesine ulaşmadığı için “Spaces” albümünün plağa basılamadığını ve gecikmeler oluşabileceğini söyledi. Bu konu üzerine plağını satın alanlara özel bir mesaj yolladı ve gecikme için özür diledi. Bu samimi davranışı beni fethetti çünkü sanatçı beni düşünüp en iyi ses kalitesini yakalamak için plak üretimi geciktiriyordu.

Sonuç olarak bazı formatlarda aynı müzik farklı kalitelerde müzikseverlerin kulağına ulaşıyor. Bu farkı anlayan müzikseverler zaten doğru formata ilerliyor. Bazı albümler plakta daha iyi sonuç verirken bazıları yeni HDCD formatında oldukça başarılı. Bazılarımız plak cızırtısında, plak havası vermesi için, kaydedilen CD’leri de çok sever. Kulağımızı eğittiğimiz sürece bu farklılıklara ulaşmamız daha kolay olur. Senin formatın ne…