SunSplash Artık Bodrum’da

Sun Splash

Sun Splash

Tedbil-i Mekan’da Festival Var!

Festival anlayışını büyük şehirlerden ‘güneş-deniz-müzik’ üçgenine taşıyan SunSplash’in yeni adresi belli oldu. Türkiye’nin en huzur veren müzik festivali, bu yıl Bodrum’un palmiyeleriyle ünlü Aspat Koyu’na yerleşiyor.

Bir ucunda Aspat dağlarının, diğer ucundaysa antik kalıntıların yer aldığı ve Ege Denizi’nin yumuşak rüzgarlarının serinlettiği Aspat Koyu SunSplash 2014’e ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. SunSplash 1 ve 8 Haziran tarihleri arasında her yıl olduğu gibi ziyaretçilerine bir kez daha deniz, güneş ve müzik üçgeninin harika müziklerle birleşeceği unutulmaz bir hafta yaşatacak.

Zara McFarlane, Osunlade ve Karizma İlk Kez Türkiye’de!

Farklı müzik türlerini aynı platform üzerinde buluşturmasıyla ünlü SunSplash’in Aspat Koyu’na demir atacak iki ayrı sahnesinde bu yıl yine çok sayıda yıldız parlayacak. Bunların arasında ilk kez Türkiye’de performans gerçekleştirecek olan Zara McFarlane, Osunlade ve Karizma da var. İşte SunSplash programında yer alacak isimlerden bazıları:

  • MOBO Ödülü adayı, İngiltere’nin Caz Dünyasına Armağanı Zara McFarlane
  • Afrika kökenli Amerikalı DJ ve yapımcı Osunlade
  • İngiltere’den son yıllarda çıkan en önemli remix ustalarından Karizma
  • Ve SunSplash festivaliyle özdeşleşen performansıyla Gilles Peterson

Ayrıca Phil Asher, Rainer Trueby, Mark de Clive Lowe, Patrick Forge, William Adamson, Alex Attias, Lefto, Manasseh, Oojami, Kew Beadle, The Mighty Zaf, Ruben Estevez (Brukboogiekru), Ahu, Kaan Düzarat, Djsoulprovyder, Cengiz Uluşahin, Ertan Kurt, Yek ve daha fazlası…

SunSplash’in Yeni Adresi: Aspat Koyu

Bu görkemli özel koy, butik bir festivalin ruhuna uygun olarak doğayla tamamen bütünleşebileceğiniz dinamik bir festival mekanına dönüştürülüyor. Birinde akustik performansların gerçekleştirileceği iki sahnesi bulunacak olan SunSplash katılımcıları, palmiye ağaçlarının gölgesinde, egzotik bir afmosferde gün boyunca sahil barında yorgunluklarını atarken, atölye çalışmalarının gerçekleştireceği Bizans Hamamı’nda yeni keşiflere yelken açacaklar. Gün doğumu ve batımında ise herkese açık olan yoga seansları gerçekleştirilecek.

SunSplash’te Yaşam

SunSplash, sahilin doğusunda, okaliptüs ağaçlarının gölgesindeki su kaynağının hemen yanına kurulu 60 adet bungalov odasıyla, doğayla iç içe, sade, huzurlu ve keyifli bir konaklama fırsatı sunuyor. Üç ya da dört kişilik odaların da mevcut olduğu konaklama programında, çift kişilik oda fiyatı kişi başı 460 İngiliz Pound’u olarak belirlendi (kahvaltı, akşam yemeği, tüm SunSplash etkinlik ve partilerine katılım dahil).

Bodrum Havalimanı ve festival alanı arasındaki ulaşımı sağlamak için araca ihtiyaç duyan festival katılımcıları için araç başına 120 İngiliz Pound’u karşılığında transfer araçları ayarlamak mümkün olacak. Tüm bunların dışında, sadece festivale giriş bileti satın almak da mümkün. Sadece festival alanına giriş sağlayan bu biletlerin fiyatları da kişi başı 160 İngiliz Pound’u olacak.

SunSplash festivali ve bilet satışı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için:

www.sunsplash-festival.com – www.facebook.com/SunsplashFestival –

SunSplash 2014 Sanatçıları

Zara McFarlane (İngiltere)

İngiliz modern caz sahnelerinin son dönemdeki en önemli yıldızlarından biri olan Zara McFarlane, 2011 tarihli ilk stüdyo albümü Until Tomorrow’daki başarısıyla hem müzikseverlerin hem de eleştirmenlerin dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştı. Bu albümle MOBO ödülüne aday gösterilen Zara, İngiliz caz dünyasının kuşkusuz en önemli yeteneklerinden biri olarak gösteriliyor. Bu albümden tam 3 yıl sonra yine Brownswood Recordings etiketiyle yayınladığı If You Knew Her ile bir kez daha sahalara dönen genç sanatçı, Pharoah Sanders’ın derin ve ruhani caz tınılarından olduğu kadar dub ve reggae’den de besleniyor. McFarlane ilk stüdyo albümünde daha önce Björk ve Anoushka Shankar gibi isimlerin arkasında çalmış Manu Delago ve dünyaca ünlü piyanist Pete Edwards gibi güçlü isimlerle çalışma şansı bulmuştu. Zara’nın uluslararası müzik arenasında tanınmasında yakın dostu Gilles Peterson’ın da büyük etkisi oldu. McFarlane şu günlerde yeni stüdyo albümünün tanıtımı için çıktığı dünya turnesini sürdürüyor.

zaramcfarlane.com

Osunlade (ABD)

Geçtiğimiz yıl yayınladığı ‘A Man With No Past Originating The Future’ adlı son albümüyle bir kez daha kalbimizi fethetmeyi başaran dünya müziğinin en deneyimli ve güçlü isimlerinden biri olan Osunlade, soul, caz, house ve funk tutkunlarını peşinden sürüklemeye devam ediyor. Türkiye’deki ilk performansını SunSplash sahnesinde gerçekleştirecek olan Osunlade, müziğini adeta bir sanat eseri titizliğinde üretmesiyle ünlü. Miles Davis gibi dev isimlerin yetiştiği buram buram caz ve blues kokan St. Louis, Missouri’de büyüyen Osunlade, sadece yedi yaşındayen piyanoya duyduğu tutkuyla müziğe yöneldi. Farklı sanatçılar için yaptığı prodüksiyon çalışmalarından sonra bir rüyasını daha gerçeğe dönüştürdü ve

dünyaca ünlü dans plak şirketi Yoruba Records’ı kurdu. 2001 yılında ise bugün bir house klasiği olarak kabul edilen ilk albümü Paradigm’i yayınladı. Bugüne kadar sayısız remiks’e ve 14 albüme imza atan Osunlade, dünyanın en önemli kulüp ve festivallerinde gerçekleştirdiği DJ setleriyle efsaneleşmiş bir isim.

yorubarecords.net

Gilles Peterson (İngiltere)

Caz müziği dans dünyasıyla mükemmel bir şekilde buluşturmayı başaran usta DJ ve Prodüktör Gilles Peterson, 1986 yılından bu yana tüm dünyada olduğu kadar Türkiye’de de hayranları tarafından ilgiyle takip edilen bir isim. SunSplash’in de aranan yüzlerinden biri olan Peterson, Acid Jaz, Talkin’ Loud ve son olarak Brownswood Recordings’in kuruluşunda büyük rol oynadı. Tüm bunların dışında Erykah Badu, Roni Size ve Jamiroquai gibi dünya çapında ünlü isimlerle unutulmaz çalışmalara imza attı. Detroit sokaklarında yankılanan soul müziği, reggae hatta Afrika ezgileriyle buluşturan eklektik stiliyle ünlü olan Peterson, aynı zamanda ‘acid jazz’ dünyası için bir tanrı olarak kabul ediliyor. Zira bu terim ilk kez onun radyo programlarından birinde telaffuz edilmişti. BBC’de yayınlanan radyo şovu dünya çapında yüzbinlerce kişi tarafından takip edilen Gilles Peterson’ın yeni SunSplash performansı da merakla bekleniyor.

gillespetersonworldwide.com

Karizma (ABD)

House dünyasının kuşkusuz en saygı duyulan isimlerinden biri olan Karizma 13 yaşından beri DJ kabininden çıkmak bilmiyor. Bugüne kadar sayısız ünlü isimle birlikte prodüksiyon ve remix çalışmaları gerçekleştiren Karizma, dünya çapındaki şöhretini Basement Boys, Black Vinyl Records, Ricanstruction, 83 West, Objektivity ve R2 gibi saygın plak şirketleri çatısında gerçekleştirdiği projelere borçlu. Chris Clayton adıyla Baltimore’de doğan Karizma, Detroit ghetto teknosu ve Miami bas ruhunu harmanlayarak başladığı DJ setlerinden sonra Alicia Keys, Everything But The Girl ve hatta Michael Jackson şarkılarına yaptığı remikslerle müzik endüstrisinde önemli bir güç olduğunu kanıtladı. Bir dönemki değişmez partneri Spen ile birlikte kurduğu ‘Spen & Karizma’ adlı projesi Su Su Bobien, Bob Sinclar ve Ron Carroll’la yaptığı çalışmaların ardından 1999 yılında yayınladığı ilk solo çalışması The Power EP sonrasında R2 Records’dan yayınladığı A Mind Of Its Own ise kariyerinde unutulmaz bir kırılma noktası oldu.

kaytronik.com

Phil Asher (İngiltere)

‘Boogie! Boogie! Boogie!’ Phil Asher’ın performanslarından birine denk geldiyseniz, mutlaka böyle bağırmak istemiş hatta bunu yapmış olabilirsiniz. İngiltere başta olmak üzere Avrupa’da soulful house ve boogie tutkunlarının kuşkusuz en büyük gözdelerinden biri olan Asher, Luke McCarthy ile birlikte kurduğu Restless Soul adı altında sayısız dans prodüksiyonu ve remikse imza attı. İkili aynı isimle Londra’da bir de plak şirketi kurdu. Broken beat tarzı denince akla ilk gelen ve yenilikçi stili ile Londra’nın klasikleşmiş ‘Inspiration Information’ gecelerine de ev sahipliği yapan Asher, altıncı kez SunSplash sahnesinde!

soundcloud.com/restlesssoul‎

Rainer Trueby (Almanya)

Profesyonel müzik dünyasına ilk adımını bir huzuevinde atan kaç kişi tanıyorsunuz? Trueby orada kalacak kadar yaşlı değildi ancak huzurevi sakinlerine fazlasıyla ilginç bir anı bırakan bu gecenin DJ’inden başkası değildi. Kulaktan kulağa yayılan bu performansın etkisi Tiefschwarz ekibine kadar ulaştı ve bu kelebek etkisi sayesinde Stuttgart’ın en önemli yeraltı mekanlarından ON-U’da çalmaya işte bu sayede başladı. Compost Records ile el sıkışmasını, Trueby Trio’yu kuruşu izledi. Disco’dan house’a caz’dan latin’e kadar sayısız türü çekinmeden jharmanlayan bu projenin ardından ünü daha da arttı. Sonrasında Jazzanova, Kyoto Jazz Massive, Nicola Conte ve Ame gibi isimlerle birlikte stüdyo çalışmaları gerçekleştirdi. Kendi prodüksiyonlarında vokalleri de üstlenecek kadar cesur ve yetenekli olan Trueby elektronik aleme yeni dalgalar yaymayı sürdürüyor.

myspace.com/rainertrueby‎

Mark de Clive Lowe (İngiltere)

Japon ve Yeni Zelanda kökleri onun DNA’larını da tetiklemiş olmalı ki, Londra’d 90’ların sonunda profesyonel olarak adım attığı müzik dünyasında bugün ‘anahtar’ rol oynayan müzik adamlarından biri olarak anılıyor. 2009 yılında rotasını Londra’dan Los Angeles’a çeviren Lowe, broken beat ve nu-jazz hareketinin önde gelen isimlerinden biri olarak tanındı. Caz, etnik ve urban etkileşimli müziği daha o günlerde 21. yüzyılın müjdecisi olarak tanımlanmıştı. Bugüne kadar 250’nin üzerinde parçanın prodüksiyonunu gerçekleştiren Lowe, Lauryn Hill, Jody Watley, Sy Smith ve Omar gibi isimlerle başarılı stüdyo çalışmaları gerçekleştirdi. Müzik dünyasının saygın yayınları ve eleştirmenlerinin de büyük hayranlık beslediği Mark de Clive Lowe, çok sayıda dünya turnesinin yanında Montreal Jazz Festival, Detroit Electronic Music Festival, Amsterdam Drum Rhythm Festival, London Jazz Festival, SildaJazz ve Jazz A Vienne gibi oldukça önemli etkinliklerin programlarında yer aldı. 11. stüdyo albümü CHURCH’ü Mayıs ayında yayınlaması beklenen Lowe, albüm sonrası ilk performanslarından birini SunSplash’te gerçekleştirecek.

mdcl.tv

Patrick Forge (İngiltere)

Suffolk, Ipswich doğumlu Patrick Forge’un İngiliz caz, caz-dans ve soul müzik dünyalarında fırtına gibi  esen bir DJ’e dönüşmesinin hikayesi için 80’lerin sonuna dek geri dönmek gerek. 90’larda Gilles Peterson ile birlikte Kuzey Londra’da Camden’a konumlanmış olan Dingwalls Club’da gerçekleştirdiği performanslarla adeta bomba etkisi yaratan Forge, esas şöhretini yayınlarını o dönem korsan olarak sürdüren Kiss FM’de gerçekleştirdiği programa borçlu. Peterson ile neredeyse aynı çizgide ilerleyen müzik anlayışının yanında ondan daha erken bir dönemde latin-caz dünyasına ilgi duymaya başladı. Forge aynı zamanda Brezilya etkileşimli topluluk Da Lata’nın üyelerinden biri. Da Lata dışında Batu adlı projesi de yine 90’ların başında ses getirmişti.

patrickforge.co.uk

William Adamson (İngiltere)

Suffolk coğrafyasından bugüne kadar çıkmış en ilginç figürlerden biriyle tanışmaya hazır mısınız? Benzerini hiç duymadığınız kadar tuhaf bir yol hikayesi… Adamson’ın gerçek ve yalan’ın birbirine girdiği, dolunay’ın karşı koyulmaz çekim gücünü yansıtan buruşuk ve tuhaf haritasına bir kez göz attığınızda, kendinizi onun peşinden ilerlemekten alıkoyamayacaksınız. Azıcık sis, eski öyküler, yeni yollar, biraz da öksürük. Peterson’ın plak şirketi Bronswood kataloğunun son mucizelerinden biri olan William Adamson, Galliano ve Earl Zinger’ın aynı potada eritilmiş hali olarak karşımızda. Mart başında yayınlanan Under an East Coast Moon adlı konsept albümü keşfedilecek sayısız ayrıntı sunan topografik bir seyahatname gibi ışıldıyor. İngiltere’nin doğu’sundan başlayıp Louisiana’nın bataklık seslerine uzanan bu macera şimdi de canlı olarak SunSplash sahnesinde yerini alacak. 

www.gillespetersonworldwide.com/artist/william-adamson/

Alex Attias (İsviçre)

Kariyerine 1988 yılında klasik house, funk ve disko plaklarını Lozan’da yaşayan gece tutkunlarının ayaklarını yerden keserek başlayan Alex Attias, kendi ülkesinde başarı çıtasını zirveye yerleştirdikten sonra uluslararası başarının peşine düşerek önce sonu gelmeyen turneler de gerçekleştirdi. Elektronik müzik dünyasında esas patlamasını 5 Star Galaxy adlı compilation’da yer alarak gerçekleştiren Attias, Bel-Air adını verdiği projesiyle Magik, Jazz With Altitude ve Dark Jazzor gibi bugün hala keyifle dinlenen yeraltı klasiklerine imza attı. Seb Kohler ile kurduğu Corn-Flex adlı plak şirketini, yeni keşifler için Londra’ya yerleşmesi izledi. Burada kurduğu Visions Inc. adlı plak şirketinden yayınlanan prodüksiyonlar isminin daha da parlamasına sebep oldu. Sayısız hit prodüksiyona imza attıktan sonra ilk solo albümünü ancak 2004’te yayınlayabildi. MUSTANG adı altında farklı parçalar ve remiksler yapmaya Lozan’da devam etti. 3 yıllık bir molanın ardından yeniden stüdyolara dönen Attias halen bağımsız dans dünyasının aranan isimlerinden biri.

soundcloud.com/alexattias‎

LeFtO (Belçika)

Eğer Brownswood, Blue Note, !K7 Records, Stones Throw ya da Jazzy Sport kataloglarını yakından takip ediyorsanız LeFtO sizin için fazlasıyla tanıdık bir isim olsa gerek. Belçika’nın ulusal radyo istasyonu Studio Brussel’de yayınlanan playlist’lerinden sonra ismini duyurmaya başlayan LeFtO, Gilles Peterson’dan gelen çalışma teklifini erken bularak reddedip bugün Brüksel’in en büyük ve efsanevi plak şirketlerinden biri olan Music Mania’da çalışmaya başlayacak kadar geleceği önemseyen ve ince detayları düşünen bir müzik adamı. Caz’a duyduğu sonsuz tutku sonrasında Blue Note için yaptığı bir remiks albüm, eleştirmenler tarafından çok beğenildi. Eklektik bir ruha sahip olan DJ setlerinde hip hop, funk, Güney Amerika tınıları ve bazı vahşi Afrika ritimlerini buluşturacak kadar cesur bir yaklaşım sergileyen LeFtO sadece bir DJ ve prodüktör olarak değil, Dour Festival’de küratörlüğünü üstlendiği gecelerle de ününe ün kattı. LeFtO aynı zamanda Vimeo ve YouTube’a yüklediği 250’nin üzerinde performans videosuyla da, dijital dünyayı en iyi kullanan isimlerden biri.

soundcloud.com/lefto‎

Manasseh (İngiltere)

Manasseh’in hikayesinin başlangıcı için 1985 yılına dönmek gerek. Nick Manasseh öncülüğünde kurulduktan sadece iki yıl sonra Jah Shaka, Jah Warrior, Volcano, Abbashanti, Jah Observer ve Jah Tubby gibi isimlerle birlikte anılmaya başlamışlardı bile… Grubun Kiss FM’de 87 yılında başlayan efsanevi radyo şovu ise 99 yılına kadar 12 yıl boyunca hiç aksamadan ve günü/saati hiç değiştirilmeden devam etti. Roots, dub ve reggae müziğin İngiltere başta olmak üzere tüm Avrupa’da yayılmasında yadsınamaz bir katkısı olan Manasseh, o dönemde sayısız prodüksiyon ve remiks çalışmasına da imza attı. Son yıllarda özellikle Emiliana Torrini’nin “Sunny Road”u ile liginde bir kez daha zirveye yükselen Manasseh, çok yakında Brother Culture ortaklığı ile Dragonfly etiketi ile yeni albümlerini yayınlayacağını duyurdu.

tigerlilyproductionsuk.com/nick-manasseh/

Oojami (İngiltere)

Necmi Cavlı’nın Londra’da hayata geçirdiği projesi Oojami, Amerikalı plak şirketi CIA’den bugüne dek tam dört albüm yayınladı. Miles Copland’ın kurduğu CIA daha önce Police ve R.E.M. gibi projeleri dünyaya ilk tanıtan label olarak biliniyor. Oojami, kültürel motifleri modern unsurlarla birleştirerek yola koyuldu. Bugüne dek 20 farklı ülkede 3000’ün üzerinde konser veren ekip, zengin bir müzik anlayışı kadar sahne performanslarında yer verdiği görsel şovlarla da ünlü. Bugüne dek Body of Lies ve Dirty Pretty Things gibi büyük stüdyo filmlerinin soundtrack’lerinde şarkılarına yer verilen Oojami, sayısız derleme albüm, müzikal ve belgesel projelerinde e yer aldı. British Council ve Art Council gibi kurumlar tarafından da desteklenen çalışmaları, uluslararası platformda ödüller kazandı. İspanya’da ise Casa Mediterinie tarafından Akdeniz kültürüne katkılarından dolayı bir ödüle daha sahip oldular.

oojami.com/‎

Kew Beadle (İngiltere)

Caz, soul ve funk’ı harmanladığı günlerden, günümüzün güçlü elektronik prodüksiyonlarına uzanan Kew Beadle’ın 30 yıllık DJ’lik kariyeri sayısız başarıyla dolu. Londra’nın Mr Bongo, Soul Jazz Records ve Timewarp gibi efsanevi müzik dükkanlarında çalıştığı dönemde başlayan yolculuğu onu 90’ların sonunda kendi plak şirketi Clean Up’ı kurmaya yöneltti. Beadle, compilation serileriyle de ünlü Southport Weekender ve SunceBeat Festival için hem resident DJ’lik hem de danışmanlık yaptı. Bugüne dek 15 compilation albüm yayınlayan Beadle, Blue Note, Cadet ve BBE gibi önemli plak şirketlerinin kataloglarındaki yerini de aldı. Özellikle BBE için gerçekleştirdiği Private Collection adlı compilation, bağımsız caz dünyasının köşe taşlarından biri oldu. 70’ler ve 80’lerden caz-dans şarkılarına yer verdiği bu albümü bu yıl yayınlanacak ikinci halka takip edecek. Kew Beadle aynı zamanda Solar Radio’daki radyo şovuna tam 15 yıldır aralıksız olarak devam ediyor.

kevbeadle.podomatic.com/

The Mighty Zaf (İngiltere)

Londra’da Soho’nun en popüler müzik dükkanlarından biri olan Reckless Records’ın hem sahibi hem de müdürü olarak zaten hatırı sayılır bir başarıya imza atan The Mighty Zaf, halen İngiltere’nin bu konuda en bilgi sahibi simalarından biri olarak kabul ediliyor. Dünyanın dört yanından DJ’lerin alışveriş için dükkanına akın ettiği Zaf’ın müşterileri arasında Gilles Peterson, Dave Lee, Sean P, Patrick Forge, Phil Asher, Keb Darge ve Norman Jay gibi isimler var. Sussd etiketi ile yayınladığı P&P serisi ile ünlenen Zaf, BBE’den çıkan Blue Eyed Soul adlı compilation ile eleştirmenlerden tam not almayı başarmıştı. Deep Disco & Boogie adlı CD’den önce yayınladığı China Burton/Razzmatazz ve Roy Ayers/Cash re-issue’ları ise koleksiyoncuların gözdesi oldu. Oldukça ilginç bir profile sahip olan The Mighty Zaf, festivalin en eğlenceli performanslarından birini sergileyecek gibi görünüyor.

zafsmusic.com

Ruben Estevez (Bruk Boogie Kru) (İsviçre)

Beat, nu jazz, funk, afrobeat, deep house, hip hop, nu soul, reggae, bossa, drum’n bass ve tüm büyüleyici soulful seslere duyduğu tutkuyla büyüyen Estevez, Lozan gece hayatının önde gelen DJ’lerinden biri olarak ünlendi. Gerek soul-funk gerekse elektronik tınıları, drum’n bass ve broken beat hatta nu-jazz ile buluşturan Ruben Estevez, Metalheadz, Full Cycle ve V Recordings gecelerinde gerçekleştirdiği performanslarla kariyerinde zirveye yükseldi. Son üç yıldır ise özellikle Bruk Boogie Kru adlı projesiyle ses getiriyor. Broadcite Music’le birlikte Londra ve Lozan’da gerçekleştirdiği partilerin yanında Afronaut (Bugz in the Attic), Zepherin Saint, Vince Vella ve Simbad gibi isimlerin kariyerlerinde de önemli rol oynuyor. Son 20 yıldır zenginliğinden hiçbir şey kaybetmeyen Boogie titreşimlerden aldığı güçle yoluna devam eden Estevez, türün meraklılarına SunSplash sahnesinde unutulmaz bir performans sunacak.

bbk.podomatic.com

Ahu (Türkiye)

DJ’liğinin yanı sıra aynı zamanda şarkıcı ve söz yazarı olarak da tanınan Ahu, RBMA Seattle’da Türkiye’yi temsil ettikten sonra Flying Lotus’la birlikte yazıp seslendirdiği ‘Robertaflack’ adlı şarkıyla ismini daha geniş kitlelere duyurdu. Londra’da ise Mr.Beatnick, Emanative ve Paul White gibi prodüktörlerle çalışan Ahu, Radiohead solisti Thom Yorke’un bir DJ setinde yer verdiği ilk single’ı ‘To:Love’ı 2011 yılında OHM records’tan yayınladı. Bu yıl Prada’nın kadın hakları ile ilgili çektiği kısa filmlerin açılışlarında kullanılan Turn The Lights On adlı şarkıyı yazıp seslendiren Ahu, aralarında Sonar, Brainfeeder ve BBC Worldwide Awards gibi önemli etkinliklerde de DJ olarak yer aldı.

last.fm/music/ahu

Kaan Düzarat (Türkiye)

Dinamo tutkunlarının yakından tanıdığı bir isim olan Kaan Düzarat, 90’ların sonunda Michael Jackson, Nirvana, Pink Floyd ve Barış Manço şarkılarından oluşan ev yapımı mixtape’lerini arkadaşlarına hediye etmeye başladı. Bu faydalı alışveriş farkında bile olmadan onun kendini DJ kabininde bulmasına sebep oldu. Daha sonra elektronik müzik dünyasına balıklama dalan Düzarat, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde müzikal yeteneğini keskinleştirdi ve dijital prodüksiyon konusunda deneyimli bir isim haline geldi. 2003 yılında Dinamo 103.8’de başladığı radyo programı geniş kitleler tarafından takip edilmesini sağladı. Detroit techno’dan slow motion disco’ya, cadan folk’a çok farklı kulvarlara uzanan Kaan’ın Küçük Otto’da 3 yıl boyunca düzenli olarak gerçekleştirilen Salı Sallınır serisi de adeta efsaneleşti. Red Bull Music Academy’de 2013 yılında ülkemizi temsil eden Kaan Düzarat, techno, house, disco, folk, caz, dub ve electronica sularında yüzdüğü dinamik setlerinde kendi re-edit ve remikslerine de yer veriyor.

soundcloud.com/dzrt

djsoulprovyder (İngiltere)

Funk, bespoke beats ve organik afro latin groove’ları üzerinde ilerleyen Soulsolution Soundsystem’ın kurucularından biri olan djsoulprovyder, daha önce Louie Vega, Kenny Dope, Giles Peterson, Norman Jay, Phil Asher, AtJazz ve Shuya Okino gibi isimlerle aynı kabini paylaştı. 1991 yılından beri tutkulu bir plak koleksiyoncusu olarak da tanınan djsoulprovyder, setlerinde ağırlıklı olarak 70’ler soul, funk, caz ve rare groove’a yer verse de, günümüzle güçlü bir bağlantı kurmayı da ihmal etmiyor. Daha önce

Ronnie Scotts, Jazz Café, Koko, Sketch, East Village, Momo’s ve The Supperclub gibi prestijli mekanların kabininde ve The Isle of Wight, V Festival programlarında da yer aldı. Southport Weekender’ın geçen yıl gerçekleşen etkinliğinde ise SunCeBeat Dome’da hayranlarıyla buluştu. djsoulprovyders şu sıralarda Eddie Boy ile gerçekleştirdiği son projesi 4TOTHEFLOOR ‘Global House Movement’ üzerinde çalışıyor.

soundcloud.com/djsoulprovyder‎

Cengiz Uluşahin (İngiltere)

İstanbul’da doğup büyüyen ancak daha sonra Londra’ya yerleşen DJ/prodüktör Uluşahin, farklı müzik türleri arasında usta bir köprü kuruyor. Pop’tan folk’a, eskiden yeniye, Doğu’dan Batı’ya, rock’tan elektronik’e uzanan bu köprünün merkezinde ise ‘caz’ duruyor. Daha çok trip hop ve drum’n bass türlerinden etkilenen Uluşahin, Londra’ya yerleştikten sonra BBC Radio 1 ve sayısız korsan radyo istasyonu üzerinden elektronik dans müziğini mercek altına aldı. Tutkulu bir koleksiyoncu olduğu kadar nu jazz, hip hop ve broken beats karışımı setler ortaya koymaya başlayan Cengiz Uluşahin aralarında Cafe 1001, Cargo, ULU, East Village, The Egg, Gramophone, Rhythm Factory, Luminaire ve Lovebox’ın da bulunduğu Londra’nın önemli kulüp ve festivallerinde boy gösterdi. 2010 yılında büyük ses getiren Best of All Words adlı podcast serisine başladı. Uluşahin Londra ve İstanbul arasında performanslarını sergilemeye devam ediyor. 

bestofallworlds.co.uk

Ertan Kurt (Türkiye)

‘Ön yargılarını yok et ve ruhunu serbest bırak!’ Ertan Kurt’un mottosu işte bu. İstanbullu DJ, müzik türleri arasında bir sınır olmadığına inanıyor ve setlerini buna göre şekillendiriyor. Yine de Motown’un onun hayatında önemli bir yer tuttuğunu belirtmek gerek. Özellikle soul, funk ve hip hop ağırlıklı olan geniş bir plak koleksiyonuna sahip olan Ertan Kurt, Standart.FM’de haftada iki gece yayınlanan radyo programına devam ediyor. Daha önce Sun.Day.Sky, Garden Sale, Rock’n Coke gibi etkinliklerde performans gerçekleştiren Ertan Kurt, Selanik, Londra ve Milano gibi şehirlerde de DJ performansı gerçekleştirdi.

mixcloud.com/ertankurt

Yek (Danimarka)

Ankara’da doğan ancak Kuzey Kıbrıs’ta büyüyen Yek, daha sonra Danimarka’ya yerleşti. 2000 yılından bu yana DJ’lik yapan Yek, 2008’den bu yana Aalborg’un önemli mekanlarından Stygge’nin resident DJ’erinden biri. Özellikle disco köklerine inen saf house cut’lar kullanmayı tercih eden Yek, bunları soulful yapılar ve derin dub ritimleriyle melodik ve müzikal bir atmosferde buluşturuyor. Yek’in Dinamo.FM’de BeatUnity üzerinden yayınladığı haftalık radyo programı da devam ediyor.

https://soundcloud.com/yekngrooves

Sun Splash

Sun Splash