Sweet Talks: The Kusum Beat

Sweet Talks "The Kusum Beat"

Sweet Talks “The Kusum Beat”

1970’lerin Gana’sının highlife ritimleri yan komşusu Nijerya’nın Afro-Americana ezgileri bir araya geliyor bu çalışmada. Albümün yıldızı ise Sweet Talks adlı ekip. Kendileri 70’lerde Gana’nın en başarılı 5 popüler ekibinden birisi olarak tarihte yerini aldı. “The Kusum Beat” adlı albümleri ise 1974’de piyasaya sürülmesiyle birlikte Afro müzik severlerin en çok beğenilen listesine otomatikman yerleşti zira çalışmadan Afrobeat’ten Funk’a, highlife’tan Afro-Americana’ya kadar o günlerin en popüler ritimleri yer almaktaydı.

Albümdeki highlife ritimleri her şeyi hafif ve hızlı olarak dinleyene aktarıyor. Tüm parçalarda yer alan trompet ise müziği ritminde dominant ve yere bastıran en büyük unsur. Gana dilinde Kusum yerel anlamına geliyor ve bu albüm adıyla özleşiyor, her yerde yerel ritimler ön planda. Aydınlatıcı, sıkı, yoğun, eğlencelik ve taze ritimler, tatminkâr düzeyde her parçada kendisini ifade ediyor.

“The Kusum Beat” zaman aşımına uğramadan hala günümüzde varlığını sürdürebilecek kalite de. Hiç şüphesiz Sweet Talks ekibinin şeceresindeki en başarılı ve müzik imzalarını taşıyan albüm. “The Kusum Beat” 70’lerde Gana’da müziğin ne kadar ileri, deneysel ve merak uyandıran bir formda olduğunun en mutlak göstergesi.

Sweet Talks

Sweet Talks

Dünya Müziği’nin bu kadar revaçta olduğu bir dönemde bu albümün tekrar elden geçirilip gün yüzü bulması oldukça sevindirici. Keşke daha önce çıkartılsaydı demeden de yapamayacağım ama yine de çok teşekkürler Soundway Müzik firması.

Parça Listesi

1. Akampanye
2 .Mapam Sukuruwe
3. Eyi Su Ngaangaa
4. Oburumankoma
5. Sasa Abonsam
6. Kyekye Pe Aware