UD’un Kralları Le Trio Joubran

le trio joubran

le trio joubran

UD’UN KRALLARI LE TRIO JOUBRAN “AsFâr” ALBÜMÜNÜN DÜNYA TURNESİ KAPSAMINDA 02 KASIM’DA CEMAL REŞİT REY’DE!

Le Trio Joubran, dört nesildir devam eden “udî” geleneğine sahip bir ailenin Samir, Wissam ve Adnan kardeşler tarafından oluşan bir grup olarak, Filistin’in zengin kültürünün ve inanılmaz müzikal macerasının dünyadaki temsilcisi oldu. Dünya festivallerinin aranan grubu Le Trio Joubran 2 Kasım’da Cemal Reşit Rey’de hayranları ile buluşacak.

LE TRIO JOUBRAN Hakkında

Le Trio Joubran 3 erkek kardeşten oluşuyor: Samir, Wissam ve Adnan. Repertuvarları Filistin müziğinde önemli bir yeri olan ud enstrümanına hakim muhteşem doğaçlamalar, çok zengin ve ince melodilerden oluşuyor.

Le Trio Joubran’ın hikayesi büyük ağabey Samir’in solo çalışmaları ve Taqaseem ve Sou’fahm isimli iki albüm çıkarmasından sonra başlıyor. Üçüncü albüm Tamaas için Wissam’ın Samir’e katılmasından 2 yıl sonra, diğer kardeşleri olan Adnan da aralarına katılmasi ile Le Trio Joubran doğmuş ve ilk besteleri Randana ortaya çıkmış.

2007’de albümleri Majâz ile büyük bir başarı yakaladılar.

Perküsyonda Yousef Hbeisch ile birlikte dünya müziği arenasında hızla yükselen Trio, Filistin’in bir anlamda müzikal bir sembolü olarak büyük ilgi görüyor. Carnegie Hall, Paleo Festivali, WOMAD, Dubai Uluslararası Film Festivali, Hollanda Festivali, Théâtre de la Ville, Bahrain Manama Kültür Salonu gibi birçok prestijli konser salonları ve festivallerde yer alan grubun biletleri kapalı gişe satılıyor.

Le Trio Joubran ayrıca sinema müzikleri de besteliyor. Nassim Amaouche’nin Adieu Gary filmi için yaptıkları müziklerle grup 2009 yılında Dubai Film Festival’inde En İyi Besteci ödülünü aldılar. Ünlü trio, başrollerini Marion Cotillard ve Guillaume Canet’in paylaştığı Karim Dridi’nin Dernier Vol filminin müziklerine de imza attılar.

Rodrigo y Gabriela yaptıkları bir besteyi üçlüye ithaf ederken, beraber çalmaları için Olympia, Casino de Paris, ve NY Radio City Hall performanslarına da davet ettiler.

Le Trio Joubran, Majâz ve şair Mahmoud Darwich’e ithaf ettikleri A l’ombre des mots konserleri ile büyük ilgi gördüler.

Le Trio Joubran ud yapan ve çalan bir aileden geliyor ve yaklaşık 4 nesildir aile geleneğini sürdürüyorlar. Samir, Wissam ve Adnan enstrüman becerilerini büyük bir tutkuya ve yaşam tarzına dönüştürüyor.

Sanatçılar:

Samir Joubran, ud
Wissam Joubran, ud
Adnan Joubran, ud
Youssef Hbeisch, perküsyon

SAMIR JOUBRAN Hakkında

Samir , Nazareth 1973 doğumlu. 5 yaşında babası ud ile tanıştırmış. 9 yaşında Nazareth Müzik Enstitüsü’ne girmiş. 1995’te Kahire Muhammad Abdul Wahhab Konservatuvar’ından mezun olmuş. Farklı Arap ülkelerinde ve Avrupa’da da çeşitli müzik eğitimlerine ve seminerlere katılmış. Joubran ailesinin macerası Samir’in yenilikçi solo çalışmalarıyla başlıyor. İlk albüm Taqaseem 1996, ikinci albüm Sou’fahm ise 2001 çıkışlı. İlk albüm Daqui etiketiyle yayınlanırken Tamaas 2002’de çıkmış. Zamanında Avrupa ve Ortadoğu’da performanslara başladığında, Filistin dışında sahneye çıkan ilk müzisyen olmuş. Samir ayrıca 2003-2004 dönemi için 2 senelik bursla İtalya’dan yazarlık bursu alan ilk Filistinli müzisyen olmayı da başarmış. Samir Joubran Rashir Masharawi’nin Ticket to Jerusalem filmi için müzikler yaparken, yönetmen François Dupeyron, Tamaas albümünden üç parçayı Inguélézi filminde kullanmış.  Randana albümünden de üç şarkı Parvez Sharmas’ ın belgeseli A jihad for love için kullanılmış. Randana, üç kardeşi bir araya getiren ilk albüm olduktan sonra trio Majâz‘ı kaydedilmiş.

WISSAM JOUBRAN Hakkında

Wissam 1983, Nazareth doğumlu. Babası Wissam’ı Nazareth Konservatuvarı’nda keman bölümüne yazdırmış.  Ağabeyi Samir’i ud çalarken izleyen Wissam’da ud’a tutulmuş.  Babası Hatem, 9. yaş günü hediyesi olarak ona da bir ud armağan etmiş. Filistin’de bir müzisyen olarak sahne alırken, şarkı söyleyip ud çalan bir müzisyeni canlandırdığı tiyatro oyununda sahne almış. 12 yaşında, Paris’te Arap Dünya Enstitüsü’nde sahneyi ağabeyi Samir’le paylaşarak ilk büyük düşünü gerçekleştirmiş. 2002’de yeniden Samir ile birlikte şair Mahmoud Darwish ile ilgili okumalarda, müzikal girişlerde sahne almış. 2005’te, Antonio Stradivari Konservatuvarı’ndan mezun olan ilk Arap müzisyen olmuş.

ADNAN JOUBRAN Hakkında

Adnan Galilee Nazareth’te 1985 yılında doğmuş. Çocukluğundan beri perküsyon çalmayı isteyen Adnan 15 yaşında ud çalmaya daha çok heves duymaya başlamış. İki sene boyunca ağabeylerinin yardımıyla ud çalmayı öğrenmiş. Babaları  Hatem, ud çalma yarışmalarına katılması için Adnan’ı yüreklendirmiş. Samir bir turne dönüşü Trio kurma fikrini ortaya atınca, Adnan daha büyük bir tutkuyla ud çalmaya sarılmış. Böylece 2004 yazının Ağustos ayında Paris Luxembourg Bahçesi’nde Le Joubran Trio hayata geçirilmiş. Adnan ayrıca the Fattoumi-Lamoureux Dans topluluğuna da müzisyen olarak eşlik ediyor. Adnan Paris’ten çıkan ve müzik ve sirki bir araya getiren EKO DU OUD ( ud yankısı) sahnesinde de yer alıyor.

YOUSSEF HBEISCH Hakkında

Yousef Hbeish 1967’de Yirka Galilee’de doğmuş. Müzik çalışmaları dışında ayrıca Haïfa Üniversitesi’nden felsefe derecesi de var. Avrupa ve İsrail’de ritim ve perküsyon dersleri veriyor. Ahmed Khatib (İsveç), Aka-Moon (Belçika), Simon Shahun (A.B.D ), Süleyman Ergüner (Türkiye) eşlik ettiği diğer isimler.  

AsFâr Albümü Hakkında

5 yıl önce Paris’e geldiklerinde kendi kültürlerini temsil ederken büyük heyecan yaşayan trio, şimdi büyük bir olgunlukla sahne alıyor ve 5. stüdyo albümlerine imza atıyorlar. Dhafer Youssef vokallerde harikalar yaratırken, ud enstrümanına hâkimiyetleri ve kattıkları duyguyla perküsyonda Youssef Hbeisch; Asfâr albümünü bambaşka boyutlara taşıyor. Arap müziklerini baz alan kardeşler; Filistin kültürünün tüm zenginliklerini müzikleri ile tüm dünyaya ulaştırıyor. Trio birbirleriyle müthiş uyum gösteren müzisyenlerle artık kardeş olduklarını söylemeye de çok düşkün. Asfâr, sadece Arapça değil aynı zamanda İngilizce bir yolculuk ve müzikseverlere çok zengin bir hayal gücü de sunuyor.

Diskografi: Randana (2004) – Majâz (2007) – À l’ombre des mots (2009) – Le Dernier Vol (2009) – AsFar (2011)