UNITE – Farklı Kültürlerin Müzik İle Buluşma Noktası

UNITE "A Gathering of Strangers"
UNITE “A Gathering of Strangers”

UNITE (Urban Native Integrated Traditions of Europe-Avrupa’nın Birbiri İle Entegre Olmuş Yerli Kentsel Gelenekleri), Britanya meşeli Transglobal Underground’ın üyeleri Hamid Man Tu ve Tim Whelan’ın bir hayali, bir vizyonu  ve bir projesi. Yoğun bir emeğin sonucu bir araya getirilen bu albüm “A Gathering of Strangers” bir toplama çalışma. Geleneksel ritimlerin öncülüğünde Avrupa boyunca yapılan çağdaş melodilerin bir araya toplanması. Bir yancı müzisyenler birleşmesi ve ortak üretimi.

Göç ve seyahat çalışmanın ana teması. Dinleyenleri Kelt folklorik ritimlerinden, Çekoslovak dub yansımalarına, oradan Viktoryan müzik salonlarına ve nihayetinde Balkan ve Macar ezgilerine taşıyor. Elbette bu serüvende karşılarına çıkan diğer durakları da bünyesine almayı ihmal etmiyor. Bu kadar geniş ve derin bir toplamadan herkesin beklentisi mutlaka farklı olacaktır zira sunulan müziksel kapılar birbirinden oldukça farklı. Var olan ani dönemeçler açık olmayan kulaklar için oldukça keskin olabilir. Ancak sabreden derviş muradına ermiş atasözünden yola çıkarak bu toplama albümde herkese sunulan bir lezzet var. Geleneksel Avrupa folk ritimleri ile modern ezgilerin bir araya gelmesi hiç olmadığı kadar cazibesini koruyor.

Böyle bir toplama albümde doruk noktalarının altını çizmek o kadarda kolay değil zira her zevke göre bir belirleyici unsur mevcut. Ancak yine de klişelere uyup bir alt çizmek gerekirse Tindersticks’ten tanıdığımız Stuart Staples’ın yer aldığı ‘The Miner’s Dream of Home’ adlı parçanın yeni yorumu göz ardı edilemeyecek kadar davetkar. Balkan Fanatik’ten tanıdığımız DJ Lepe’nin ter döktüğü ‘Immigrant Song’ (Göçmen Şarkısı) ise diğer bir dikkat çeken.

A Gathering of Strangers” sunduğu serüvene biraz sabırlı yaklaşmanız gerekiyor zira ilk birkaç dinleyişte güzelliklerini önünüze sermekten oldukça çekingen.

Myspace Sayfası

Parça Listesi

1. When You Hear Me Sing
2. Lisbon
3. Soldier Song From Ordongostuzes
4. I Have Sold My Field
5. Keranka
6. Van Dieman’s Land
7. Immigrant Song
8. The Miner’s Dream Of Home
9. Away To A Stranger
10. Hey You Shepherd
11. Against The Storm
12. I Left My Sweet Homeland
13. Devet Deset
14. Human Atomic Clock
15. Hudci
16. Farewell My Own Dear Native Land