Unthanks “Diversions Volume Three – Songs From The Shipyards

The Unthanks

The Unthanks

Rachel ve Becky Unthank, Britanya’nın Ryton, Tyne ve Wear bölgelerinde doğup büyüdü. Babaları kendi bölgelerinde bir efsane olarak bilinen folk sanatçısı George Unthank idi. İki kız kardeş çocukluklarından beri birlikte şarkı söyleyip beste yapıyor. İkili olarak The Unthanks adıyla başarılı albümlere imza atan kız kardeşler, hayatlarının her sürecinde müzik ile içiçe oldu. Rachel Unthank kendi solo çalışmasının yanı sıra, Winterset adlı bir grupla da çalışmaları mevcut.

Unthanks olarak kendi müzik ekseninde kalıp, farklı sanatçılardan aldıkları ilham sonucu bir müzikal zincir gerçekleştiren kız kardeşler, Ekim sonunda karşımıza bu halkanın üçüncü bölümü olan “Diversions Volume Three – Songs From The Shipyards” ile çıktı. İlk bölümde John Wyatt, ikinci bölümde ise Brighouse ve Rastick adlı nefesli Britanya gruplarının müziği ile flört eden Unthanks, bu yeni çalışmasında yine tüm ekip olarak karşımızda.

Adından da anlaşılacağı gibi burada Unthanks’ler kendi yollarından sapıyor. Özgün bestelerin yanı sıra kendi orijinal aranjmanları ile bu albümde tersanelerde söylenen folk bestelerine kulak misafiri oluyoruz. Britanya’nın tarihinde önemli bir yere sahip olan tersanelerde çalışanların her döneme özgü, kendi aralarında oluşturdukları besteleri araştırıp günışığına çıkartan Unthanks kardeşler oldukça başarılı bir çalışmaya imza atmış.

Var olan parçaların hepsi ayartıcı ve dönemsel bir belgesel müziği niteliğinde. Bestelerin çoğu zamansız ve bütün, duymak istediğiniz olgunlukta. Kavrayıcı, ağıtsal ve öykü içerikli. Tyne, Tees ve Wear kentlerinde yer alan tersaneler üzerine çekilen bir belgeselin müziği olan “Diversions Volume Three – Songs From The Shipyards” kendi başına ayrı bir albüm karizmasına sahip.

Richard Fenwick tarafından çekilen belgeseli izlemek için: http://thespace.org/items/e0000ca2

Parça Listesi

 1. The Romantic Tees (Prelude)
 2. A Great Northern River
 3. Black Trade
 4. Fairfield Crane
 5. Big Steamers
 6. All In A Day
 7. The Romantic Tees: I – The Romantic Tees Ii – The Tyne Slides By Iii – The Looking Back Song
 8. Shipbuilding
 9. Monkey Dung Man
 10. Taking On Men
 11. Only Remembered