Ustalarla Buluşmalar

Mahsa Vahdat ve Tord Gustavsen

Mahsa Vahdat ve Tord Gustavsen

Adeta uzaktan bir akraba geliyor konser vermeye. Kendisini uzun zamandan beri müzikleri sayesinde takip ediyorum. Masha Vahdat neo-geleneksel müzik camiasına ilk defa Norveç’in en prestijli müzik şirketi Kirkelig Kulturverksted (KKV)’nin toparladığı “Axis of Evil” adlı, İran, Irak, Filistin, Afganistan, Kuzey Kore, Suriye ve Küba’dan gelen ninnilerin bir araya getirildiği çalışmada karşımıza çıktı. Mahsa Vahdat ile güzel bir ahenk yakalayan müzik şirketi direktörü Erik Hillestad, bu birlikteliği irdeleyip sürdürmeye karar verdi. Bunun ilk meyvesi “Songs From The Persian Garden” adı altında gerçekleşti. Albüm, İtalyan Konsolosluğunun İran’daki yazlık binasında gizli bir konserin bin bir zorluklarla elde edilen kaydının üretimi. Gizli diyorum zira İran’da hala kadın solistlerin karma bir seyirci önünde performans gerçekleştirmeleri yasak.  Sanatçı bu anı hayatı boyunca unutamayacağını söylüyor ve şöyle devam ediyor; Varsayalım böyle benzer bir konseri halka açık bir yerde vermek isteseydik (ki bu mümkün değil zira biz kadın sanatçılarız) öncelikle birçok devlet kurumundan, kültür bakanlığından her konuda ve aşama hakkında izin almamız gerekirdi. Okunacak şiirden, müziğe, arka planda kullanılacak dekordan en ufacık ayrıntıya kadar resmi kurumlardan onay alınması gerekirdi. Bu haksız kısıtlamalardan dolayı İtalyan Konsolosluğundaki gizli konser için izin almadık ve başımızı örtmek mecburiyetinde kalmadan, istediğimiz ve beğendiğimiz sadece bizim seçtiğimiz şiirleri okuyup müziği çaldık. İtalyan Konsolosluğu tarafından korunan bu Pers bahçesinde öyle özgür, rahat ve en önemlisi güvendeydik ki bu ilham veren güzel bahçeyi doyasıya yaşadık. O gecenin bir diğer önemli anısı ise ninnilerimizi Norveçli ve İranlı müzisyenler desteği ile orada çalışanlara, sokaktan geçenlere, zira konser mekânı açıktı, dinletebilmiş olmaktı.

Sanatçının sorumlu üretimleri sayesinde İran dışında konser vermek üzere prodüktörler tarafından davet edilmeye başlandı. İran dışındaki müzikseverlerden gelen olumlu eleştiriler kendisine inanılmaz güven verdi ve böylece birçok farklı milliyetten sanatçı ile çalışma imkânı yakaladı. İlk deneyimi Yeni Delhi’de Hintli sanatçılar ile verdiği konserler oldu. Daha sonra “Lullabies from the axis of Evil” projesinde yer aldı ve bunu Norveçli sanatçılar ile yaptığı “Songs from a Persian Garden” albümü ve çok değer gören müzik birliktelikleri takip etti.

Pers ve Anadolu müziğinin benzer kökten çıkıyor olması sanatçının geleneksel Anadolu müziği ile rahatlıkla bir bağ kurmasını imkân sağlıyor. Sanatçı için Anadolu kültürü ve müziği, yüreğinde tüm samimiyetiyle hissettiği bir unsur. Özellikle Aynur Doğan ve Kardeş Türküleri çok beğenen, Dünyanın dört bir yanından ustaları bir araya getiren “Ustalarla Buluşmalar” serisinde 9 Temmuz tarihinde İstanbul Caz Festivali’ni süsleyecek. Yanında ise Kuzey Avrupa caz sanatçıları arasında önemli bir konuma sahip olan ve ECM bünyesinden müzik yapan Tord Gustavsen yer alacak. Masha Vahdat’ın en son üretimi ve aynı zamanda ilk solo albümü “Traces of an Old Vineyard” da birlikte çalışan bu ikili genellikle Hafız, Hayâm ve Mevlana’nın şiirlerinden alıntı veya ilham almış besteleri bizler ile paylaşacaklar. Bu değerli ikiliye ise İstanbullu vurmalı çalgılar ustası Fahrettin Yarkın ve kemençede Shervin Mohajer eşlik edecek.

Ağırlıkta Masha Vahdat’ın vokalleri üzerine kurgulanacak olan konser için piyano, kemençe ve vurmalı çalgı haricinde çok fazla enstrüman ortalıkta olmayacak.  Zaten gerek te yok zira sanatçının vokalleri inanılmaz. Aşk ve hayat üzerine bestelenen parçalar tutku, arzu, yücelik, gerginlik, üzüntü, hüsran ve kader alt konuları ile kulaklarımızı süsleyecek. Pers şiirini;  ses geleneğini İran modern enstrümanları çerçevesinde ve piyano caz ritimleriyle aşina olmayan kulaklara farklı açılım ve ritimsel şölen sunacak. Ustalarla Buluşmalar ana başlıklı konser kaçırılmaması dileklerimle…