Venüs Arp Çalıyor

Lanfranco,_Giovanni_-_Venus_Playing_the_Harp

Lanfranco,_Giovanni_-_Venus_Playing_the_Harp

Arp İ.Ö 3000 yılından bu yana, çeşitli biçimlenme geçirerek ve bedensel değişimlere uğrayarak bugüne kadar ulaşan en eski yaylı çalgılardan biri. Bölgesel olarak dünyanın her köşesinde karşımıza öyle ya da böyle çıkan bir çalgı aletidir. Eski Yunan ve Roma’ya kadar uzanan, Mısır, Mezopotamya, Ortadoğu ve Akdeniz uygarlıklarında var olan değerli bir enstrümandır. Bir dizi paralel sıradan, kısadan uzuna doğru uzanan tellerden oluşur. Ortadaki tel sırası kromatik (yarım sesli) ölçeği sağlar, dışta yer alan iki tel sırası ise diyatonik ölçeği sağlar. Kavisli sap ve tınıyı sağlayan gövde genellikle dekoratif motifler ile süslenir.

Yaklaşık 1630 yılında resmedilen bu tabloda yer alan arp çağdaş arp bedenine sahip olmakla birlikte gövdesinde dört büyük delik ile rezonansı sağlıyor. “Venus Plays The Harp” (Venüs arp çalıyor) adlı tablo İtalyan Barok ressamı Giovanni Gaspare Lanfranco (26 Ocak 1582 – 30 Kasım 1647) tarafından resmedilmiş. Tabloda yer alan karizmatik arp İtalya’nın özellikle Floransa’nın en meşhur ailesi olan Barberini ailesinin koleksiyonuna ait değerli bir parça. Söz konusu ailenin müzisyen ve besteciler ile çok yakın ilişkileri vardı ve bunu olabildiğince sorumlu bir şekilde sürdürdüler. Tablodaki arp hala günümüzde var ve Roma’daki Museo degil Strumenti Musicali’de sergileniyor.

Tabloda iki dünya güzeli kanatlı meleğin eşlik ettiği kadın figürü uzmanlar tarafınca Venüs olarak ifade edilmekte. Ancak bu konuda farklı görüşlerde söz konusu. Resim üzerine uzman olan bilimciler bu kadın figürünün gerçekten müziğin kendisini ifade eden bir yüce varlık olabileceğini de vurguluyorlar.

Söz konusu yazım Andante’nin 2015-Temmuz sayısında yayımlanmıştır …