Vieux Farka Touré: Bir Efsanenin İzinde

VieuxFarkaToure_Cover
Albüm Kapağı (Foto: Marc Buonomo)

Vieux Farka Touré nehrin Blues adamı, Mali’nin gelmiş geçmiş en başarılı sanatçısı, 2006’da kaybettiğimiz Ali Farka Touré’nin oğlu. Vieux, babasının adımlarında yürüyor ve kendisine bırakmış olduğu akustik gitar üzerine yapılandırılmış Mali “Blues” stilinin mirasını sürdürüyor.

Vieux’un kendi adını verdiği ilk çalışması Şubat 2007’de piyasaya sürüldü ve bu çalışmasında 2006’da aramızdan ayrılan babasının son kayıtları yer almakta. Albümde aynı zamanda Touré ailesinin çok eski dostu, tam bir kora enstrümanı virtüözü olan Toumani Diabaté’nin de eşsiz katkıları yer almakta.

Vieux’un, babası Ali Farka Touré’nin adımlarında izleyeceği uzun zamandan beri gözlenen bir gerçekti. Bunu Ali ancak oğlunun albüm kayıtları zamanında, kemik kanserinden dolayı hareket etme yeteneğini kaybedince fark etti. Vieux gençliğinden beri kurutulmuş sukabağından yapılmış Mali’ye özgü geleneksel calabash (kalabaş olarak okunuyor) enstrümanını ve benzer perküsyonları çalıyordu. Ancak babası Ali bir müzisyen olarak hayatın ne kadar zor olduğunu bildiğinden oğlunun bu yolda ilerlemesini hiç istemedi ve sürekli onu caydırmak için elinden geleni yaptı.

Siyah ve Beyaz Vieux FarkaToure (Foto: Amidou Toure)

Müzisyenlerin genellikle düşük bir sosyal sınıftan çıktığı Mali’de, Touré sülalesi asil bir soydan geliyor. Ali kendi ailesinin toplumsal görevlerini reddederek müzisyen olmaya karar verdi ve bunun sonucu olarak oldukça eziyet çekti. Öncelikle hayatını kazanabilmek için Mali’de çok zahmetler çekti ve ne yazık ki daha sanat yaşantısı emeklerken bir Fransız yapımcı tarafından hayatının kazığını yedi.

Ali oğlunun bir asker olmasını istiyordu. Fakat Vieux gizli olarak babasının arkasından, kapalı odalarda gitar öğrenmeye başladı. Daha sonra Habib Koite ve birçok Malili sanatçının okuduğu Bamako’daki Sanat Enstitüsüne kayıt oldu. Ali oğlunun gitardan vazgeçmeyeceğini anlayınca eski dostu Toumani Diabaté’yi oğlunun gözcüsü ve eğitmeni olmak üzere görevlendirdi. Kuzey Amerikalı yapımcı Eric Herman Mali’ye gelip Vieux’u dinledikten sonra sanatçı ile bir albüm yapmak istedi ancak öncelikle Diabaté’den, baba Touré’den ve kabilenin büyüklerinden izin almak zorunda kaldı. Diabaté ve Touré genç Vieux’un o zamana kadar duymadıkları ham melodilerini duyunca, bu yetenekli ruhu ne kadar küçümsediklerini fark etti. Zira genç Vieux tek kelime ile bir virtüözdü…

Vieux Farka Touré ne yazık ki baba ve oğlun kaydettiği ilk ve tek kayıt. Albümün kayıtları Bamako’daki Bogolan Stüdyosunda gerçekleştirildi. Özellikle Ali Farka Touré ile yapılacak olan kayıtlarda bir aciliyet söz konusuydu zira sanatçının son tetkikler için Paris’e gitmesi gerekiyordu. Kanserin acımasızlıklarına rağmen Ali müzik tutkusu ile adeta kendisini stüdyoya taşıdı ve son bir kez gitarını kucağına aldı. Yaklaşık 45 dakikalık bir müziksel işbirliğinden sonra, Ali farka Touré dışarıda bekleyen arabasına taşındı ve havalimanının yolunu tuttu. Ne yazık ki birkaç ay sonra geri döndüğü Bamako’daki bir hastanede son nefesini vererek bir efsanenin tarih sayfalarına gömülmesine neden oldu. Ancak sanatçıyı son günlerinde hastanede ziyaret eden dostlarının söylediği bir şey var ki hepimizin tüylerini diken diken edebilecek nitelikte. Ali Farka Touré hastanede ölümü beklerken onu ziyaret eden herkese oğlunun daha piyasaya çıkmamış olan albümü dinleterek gururla çevresine “Bu benim oğlum’ Bu benim!” dermiş.

Parça Listesi:

Sangaré / Dounia / Tabara / Ana / Ma Hine Cocore / Touré de Niafunké / Diallo / Wosoubour / Courage / Diabaté


Découvrez Découvrez Mondomix.com, le magazine des Musiques et Cultures dans le Monde!