Yeni Film: Benda Bilili

 

Tres Tres Fort

Tres Tres Fort albüm kapağı

Geçtiğimiz yıl Dünya Müziği platformuna damgasını vuran Kongolu grup ‘Staff Benda Bilili’ konu edildiği “Benda Bilili” adlı belgesel film Avrupa’da gösterime girdi.

Grubumuzun adı Staff Benda Bilili (Dış Görünüşlere Takılmayın veya daha edebi yönden ileriye bakın gizli olan cevherlere olarak çevrilebilir) ve bu yarı felçli sanatçılar geçtiğimiz aylarda “Tres Tres Fort” (Çok Çok Güçlü/Yüksek Sesli olarak çevirebiliriz) adlı bir albüm çıkarttı Belçika’nın Dünya Müziği şirketi Crammed etiketi ile. Albüm müziksel olarak başarılı olmanın yanı sıra bu tür sanatçılar tarafından icra edilmiş olması ise inanılmaz bir sorumluluk.

Saf Rumba ritimleri üzerine işlenen kıpır kıpır melodiler ve çok uyumlu vokaller grubun temellerini oluşturuyor. Albümü dinledikçe adeta bir Kübalı grup dinliyormuş izlenimi yaratıyor. Ekip 4 yaşlı ve 17 yaşında genç bir sanatçıdan oluşuyor. Bu genç sanatçının en büyük özelliği ve gruba kattığı değer ise kendisinin yaptığı tek telli teneke gitar ile parçaların birçoğundaki sololara imza atması. Ortaya çıkan melodiler cidden aşina olduklarımızdan farklılıklar içeren güzel, saf ve samimi.

“Benda Bilili !” adlı belgesel film beş yıllık bir emeğin meyvesi. Fransız filmci  Florent de La Tullaye ve Renaud Barret’ın çabasıyla Kinhasa hayvanat bahçesinde çekilen belgesel grubun canlı performansı üzerine odaklanmış durumda. Söz konusu belgesel grup elemanlarının hayatlarını hassas bir şekilde sahneye taşıyor. Film özellikle Cannes Film Festivali’nde oldukça beğeni topladı.

Belki şaşalı bir makyajlama söz konusu değil, belki aşina olduğumuz bol geleneksel enstrümanlar yok ancak Staff Benda Bilili’nin yaptığı müzik yürekten gelen doğallığa hitap ediyor bu da birebir dinleyeni sarmalıyor. Albüm kesinlikle arzunun ve azmin mevcut olan korkunç güçlüklere karşı galibiyetini simgeliyor. Üç tekerlekli bisikletleri ile bir çete izlenimi veren grup hem kendilerine hem de çevrelerine olan sorumluluğu olabilecek en güzel dışavurum ile yansıtıyor: müzik!

Grup Üyeleri:
Personnel Coco Ngambali – vokaller ve gitar
Cubain Kabeya – vokaller ve bateri
Paulin Kiara-Maigi – bas gitar
Randy Buda – perküsyon
Zadis Mbulu Nzungu – vokaller