Zamansız ve sürdürülebilir: Jessika Kenney

jessika kenney face of the earth

jessika kenney face of the earth

Kocası Eyving Kang ile birlikte kaydedilen “The Face Of The Earth”, Jessika Kenney’nin ikinci solo çalışması. Bakir notalar ve bozulmamış ritimler ekseninde süzülen albüm ilk andan beri sakinliği çağrıştırıyor. Jessika’nın eşsiz vokalleri ile süslenen müzik davul, viyola, setar gibi bilindik enstrümanlar ile farklı bir boyutta dinleyeni ağırlıyor. Geniş bir ova içerisinde yürünen aç müzikseverlere sunulan bu doğal arka fon müziği, tüm varlıklar ile birebir örtüşüyor. Ne sırıtıyor ne de rahatsızlık veriyor. Zamansız ve sürdürülebilir.

Cava ve Pers kültüründen alınan ilhamlar üzerine bestelenen eserler, Kenny’nin kusursuz yerel diyalektleri sayesinden dinleyene ulaşıyor. Albümü ilk dinlemeye başladığınız an aşikâr olan en önemli özelliklerden biri bu akıcı diyalekt ve başarılı aktarım.  Müziğin bir ruhani aktarım olduğunu savunan Kenney, önemli olanın kulak ile duyulan bestelerin değil yürek ile duyulan  bestelerin gücü. Müziği bir ticari unsurdan öte ruh bilimi ve gelişimi üzerine bilimsel olarak ele alan Kenney, insan münasebetine aşırı değer veren bir sanatçı.

Fiziksel olarak var olmayan değerleri müziği ile dinleyicilere taşımayı amaçlayan sanatçı, sükûnet ve bilinçli odaklanma ile müziğin buluşma notasını araştırıyor. Müzikal ve ruhani yolların örtüştüğü bir atmosferde ilerleyen bu sanatçı, dinleyene yeni deneyler sunuyor. Sesin sınırlarının dışında var olan, dokunulamayan bir gerçeklik kavramı. Orada olduğunu biliniyor, hissediliyor hatta yaşanıyor ancak fiziksel olarak gözlemlenemiyor. Hayal gücünün müzik ile ulaştı bir gizemler diyarı. İçeriğin içerisinde yer almayan, keşfedilmeyi bekleyen ufacık eğitici bilgiler.

Uzun yıllar Cava ve Pers kültürü üzerine eğitim alan Kenney, bu değerli birikimini “The Face Of The Earth” albümünde dinleyenlere sunuyor. Sözlü kültürlerden jenerasyonlar arası aktarım olduğunu bilinci ile kendi üzerine düşen görevi yerine getiren sanatçı, kültürlerin aşılması zor birer unsur olmadıklarını aksine gerekli bilinç içerisinde kucaklanacak özellikler olduğunu ifade ediyor. Değişikliklerinin farklı kültürler içerisinde harmanlanması sonucunda doğan yeni bir algı faktörü. Sakin, kavrayıcı ve barışçıl bir bakış açısı. Bunların süslendiği müzik ile ortaya çıkan sorumlu bir kavrayış.

Elbette albümde yer alan müzikler sadece Cava ve Pers ekseni arasında gidip gelmiyor. Bunun içerisinde Galik,, Hint, Tibet ve İskoç yerel çözümlemelerde ekleniyor. Bir bütün olarak algılanabilen bu ritimler aynı zamanda bireysel olarak da ayrıştırılabiliyor. Kültürel bir duvarın yapımında kullanılan bireysel tuğlaların farklı aşamalarda bir araya gelmesi gibi. Aynı çekirdekten çıktığı aşikâr olan farklı müzik patikaları, bir o kadar farklı ama bir o kadar da bütün. Birbirlerine yakın olan farklı bakışların bir araya gelişi. Özünde her şeyin aslında aynı noktadan çıktığı kavramı mutlak.

Punk kültüründe büyüyen Kenney, bu dönemde edindiği aykırı olma özelliğini, sokulduğu bu yeni kulvarda farklı bir açıdan ele alıyor. İrdelediği melodik ritimler ile farklı olanı kucaklayıp aslında bir olabileceğini kanıtlıyor. altı uzun parçadan oluşan albümde bunun olgunlaşmış hali. Kesişmelerden uzak, aykırılığa karşı duran bu albüm oradaki müziğe açılan sorumlu bir çalışma.

Parça Listesi:

  • 1.1. Tavaf
  • 1.2. Kidung
  • 2.1. Ordered pairs I
  • 2.2. Ordered pairs II
  • 2.3. Mirror stage
  • 2.4. The face of the earth