Asha Bhosle The Playback Queen
Asha Bhosle – The Playback Queen

Bhosle’nin kariyeri boyunca 20.000’in üzerinde kaydettiği tahmin edilmekte. Kendisi Hindistan’ın önde gelen film müziği şarkıcılarından biri, hatta tüm kadın aktrislerin sesi desem hak yerini bulur. Bollywood’un playback kraliçesi olarak bilinen bu efsane, laf yerindeyse her filmde yer alan müziğin kadın vokali. Sanatçı kırk yıllık kariyerini yeni çıkan “The Playback Queen: The Very Best Of ” albümü ile kutluyor. Şapka çıkartacak esnek vokallere sahip olan Bhosle, bunun verdiği yetenek sayesinde her çalışmasında farklı oyuklara akıp adapte olabiliyor. Biz dünya müziği severler için pek aşina olmadığımız  tuhaf şarkı yapıları,  Hint ve popüler Batı müziği harmanlaması, Bhosle’nin en belirgin imzalarının başını çekiyor. Keskin keman süzülmeleri, gitarların sakin ritimleri, Tabla’nın yerinde durmayan vuruşları ve sitar’ın atmosferik ezgisi Asha’nın müziğini olgunlaştıran ve algılanmasını sağlayan ana unsurlardan sadece birkaçı.

Playback Kraliçe’si başlıklı bu çalışma Asha Bhosle’nin 40 yıllık kapsamlı repertuarı enine boyuna yansıtıyor. Bollywoood olarak bilinen Hint Sinema Dünyasının da müziksel bir sergisi var huzurlarımızda. Bundan dolayı elimizde tuttuğumuz bu çalışmaya Asha Bhosle’nin kariyeri bir yansımasından öte aynı zaman da Hint Sineması’nın da müziksel bir tarihçesi olarak tanımlayabiliriz.

2 kardeş CD’nin yan yana gelmesiyle, 37 parçadan oluşan albüm ortalama 175 dakikanın üzerinde. Albümün birinci CD’sinde baştan çıkarıcı Asha, çok iyi bilinen iyimser özellikler taşıyan, Hindistan’ın ötesindeki tarzlar ile etkileşim gösteren parçalar ile dinleyeni sallıyor; aynen bir müzikal salıncak gibi. Her zaman olduğu gibi parçalarda caz, Latin, Uzakdoğu ritimleri birçok melodi ile iç içe geçmiş durumda. Dikkat çekenler ‘Dum Maro Dum;’ ve nefis ahenkli ‘Chura Liya Hai Tum Ne’. İkinci CD, daha yavaş, geleneksel tempolu, ve adanmışlık içeriyor. Toplamında ise karşımızda Hint ve Dünya müziğinde efsane konumunda olan bir kraliçenin başarılı külliyatı var.

Asha Bhosle

Parça Listesi

 1. Jeene do Jiyo
 2. Mr John, Baba Khan
 3. Eena Meena Deeka
 4. Dil dil se millakar dekho
 5. Aiye Meherban
 6. Dil ki manzil kush aisi hai
 7. Yeh hai reshmi zulfon ka andhera
 8. Jhumka gira re
 9. Haule Haule saajna
 10. Raat Akeli hai
 11. Woh haseen dard de do
 12. Zindagi mein pyar kar na sikhle
 13. Mera naam hai Shabnam
 14. Parde mein rehne do
 15. Piya tu ab toh aaja
 16. Dum maro dum
 17. Chura liya hai tum ne
 18. Jawani jaan-e-man
 19. Radha ke payare
 20. Pyar par bas to nahin hai
 21. Sakhi ri sun bole papiha
 22. Uden jab jab zulfen teri
 23. Bekasi had se jab guzar jaye
 24. Piya piya na lage mora jiya
 25. Tora man bada paapi
 26. Ab ke baras bhej bhaiyya
 27. Phir thes lagi dil ko
 28. Dekho bijli dole
 29. Tere khayalon mein hum
 30. Sawan aaye ya na aaye
 31. Aaj koi pyar se
 32. Yehi wo jagah hai
 33. Jaane kya haal ho
 34. Chain se hum ko khabi
 35. Inn ankhon ki masti ke
 36. Mera kuch samaan
 37. Jhoote nainan bole