How Music Works
How Music Works

David Byrne, bu yeni kitabında müziğin geçmişine değil aksine geleceğine bakıyor. Özellikle kendi tecrübelerinden ilham olarak oldukça detaylı örneklemeler veren sanatçı, okuyucuya açık yüreklilikle bir sanatçı gözüyle müzik camiasını paylaşıyor. Kitapta yer alan pasta dilimli istatistiki veriler herkesin bilgi sahibi olabileceği kadar açık.

Özellikle Amerika dışında yer alan müziklere değinen sanatçı Bali, Japon ve Brezilya’dan güzel örneklemeler sunuyor. Özellikle “dünya müziği” kavramının ne kadar abes, anlamsız ve indirgemeci olduğunu ifade ediyor. New York Times’a 1999’da yazdığı “I Hate World Music” adlı makalesinin daha bir derinleşerek irdeliyor. Bilhassa Batı dünyasındaki müzikseverleri dışarıdaki müziklere bakış açısı üzerine güzel çözümler sunuyor.

345 sayfadan oluşan “How Music Works” David Byrne’ın hem kısmı biyografisi hem de müzik camiasının gerçeklerini sergileyen değerli bir kitap. Konu başlıkları çok kavrayıcı ve okudukça her müzikseveri aydınlatilecek kapasitede. Ukala, laf kalabalığından arınmış yalın ve hoş anlatımıyla çok güzel bir okuma. Şiddetle öneririm.Bu arada David Byrne – How Music Works kitabı, John Powell’ın aynı isimli kitabı ile karıştırılmamalı. O da başka bir yazıya kalsın artık.

how-music-works