Hakkımda – About Me

Zekeriya S. Şen
Zekeriya S. Şen

Londra 1972…Müzik piyasası bir yazar, bir ‘fan’ kazanmıştı. Doğduğu yerden olsa gerek, kanına müzik karıştı. Yurtdışından Türkiye’ye 1988 yılında döndü ve Astronomi-Uzay Bilimleri okudu, bu çocuk uçmak istiyordu, ama Türkiye’de maalesef gelişmeyen bir meslek olduğu için, kendini müziğin ve kitapların kanatlarına bıraktı. Kült yazarların başında gelen Richard Brautigan’ın “Amerika’da Alabalık Avı”, “Willard ve Onun Bowling Kupaları” ve “Sombrero” kitaplarını dilimize çevirdi. Kitaplar 6.45’den yayınlandı. The Cure sevgisi onu The Cure TR ( www.thecuretr.com ) sitesini kurmaya itti, Türkiye’deki The Cure fanlarını bir araya topladı ama sonra bu sayfayı tarihe gömdü… Dünyanın müziklerini keşfetmeye ve bu şekilde, kültürler ve değişik yaşam biçimlerini tanımaya devam ediyor yıllardır. Altı yıldır 94.9 Açık Radyo’da Dünyayı Dinliyorum adlı bir etnik müzik programı gerçekleştiriyor. Son yıllarda çeşitli müzik dergilerinde, müzik internet siteleri ve gazetelerde yazdığı yazılarla, hem dünya müziğini tanıtıyor, hem de müziğin bir yaşam biçimi olduğunu savunuyor. Evli, muhteşem bir eş, Meek, Toko ve binlerce cd ve kitap babası… (Tuba Şatana’nın kaleminden).

1972 was the year I opened my eyes to this lovely world. I studied Astronomy & Spaces Sciences and have a degree in Astronomy. Life took a different route and I ended up in tourism in the year 1988. I started off as a transfer escort and eventually built my career to become the General Manager of the most innovative, culturally motivated tour operator in Turkey called FEST Travel.

We as FEST Travel are a cultural organisation and a travel agency offering a complete travel experience. Culturally themed tailor-made programs and combined with the luxury of a destination. We are motivated by details and innovation. We use five-star hotels but mostly concentrate on boutique hotels that reflect the culture of a destination. Combining music, archaeology, history with sustainable and responsible tourism is our motto. FEST Travel has operated with a full license “A group, No: 1410” of the Ministry of Tourism since 1985, is a member of the Association of Travel Agencies of Turkey (TURSAB), American Society of Travel Agencies (ASTA), International Social Tourism Organisation (ISTO), Pacific Asia Travel Association (PATA) and works under the supervision of both TURSAB and the Ministry of Tourism in Turkey.

We have been pioneers in Turkey and operate Turkish speaking cultural tours to almost 190 different countries with over 300 tailor-made products. A pioneer in the Tourism industry in Turkey.