İbrahim Maalouf - Miles Davis ve Illusions
İbrahim Maalouf - Miles Davis ve Illusions

Miles Davis 46 yıllık müzik kariyeri boyunca ritim galaksisi içerisinde şekilden şekle girdi. Yolunu kendi buldu ve bu macerayı sonuna kadar yaşadı ve daha önemlisi yaşattı. Bop, Big Band, cool, modal, elektrik caz, rock, funk, dans ve pek çok diğer tarza beklenmedik bir açıdan girdi ve nefeslerimizi keserek çıktı. Çoğu sanatçı tutan bir müzik formülü yakaladığında iki elle ona sarılmayı tercih eder ama Miles Davis her zaman ‘Benim değişmem lazım, bu bir lanet gibi’ dediği bilinir.

Miles Davis’in algıları açan müzik dünyası hala sayısız müzisyeni etkilemekte. Bunların arasında son dönemlerde ön plana çıkan Lübnan asıllı Fransız Ibrahim Maalouf var. Trompetçinin ülkemizde de verdiği konserler dinleyenleri mest etmenin ötesinde aynı zamanda Miles Davis’e adanan yüksek bir desibel performansı sundu. Özellikle 1970’lerde Miles’ın Rock ve Funk eksenine sokulmasından güzel ilham alan İbrahim Maalouf bunu en son albümü ‘Wind’de bizleri taşıdı. Bu albümün ana ilham kaynağı ise Miles Davis’in Louis Malle’nin 1957 yapımı ‘L’Ascenseur Pour L’Echafaud’ (aka Lift To The Scaffold)filmi için bestelediği melankolik müzik. İbrahim Maalouf “Wind”i de René Clair’in 1927 sessiz filmi “Le Proie du vent” (The Prey of the Wind) için bestelemiş ancak ilham perisi Miles Davis’ adamış. Böylece Maalouf, Bill Frisell, Dave Douglas ve Wycliffe Gordon gibi sesiz film için müzik yapan caz sanatçıları arasına dahil oldu.

Ancak Davis’in işitsel mirasına birebir sorumlulukla yaklaşan İbrahim Maalouf’un açılımı olduğunu da söylememde fayda var. Zira Maalouf’un yaklaşımı çok organik ve uzun zamandan beri Miles standartına paralel giden çalışma. Davis’in caz aile ağacı o kadar dallı ki son yirmi yıldan beri kendisinde ilham almayan pek az sanatçı vardır. Adeta bir çekirdeği temsil eden Davis hala sanatçıları beslemeye ve ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

“Wind”den sonra İbrahim Maalouf’un yeni çalışması “İllusions” ile karşımızda. Miles Davis dünyasında dolaşan sanatçı şimdi daha enerjik ve kendi kişilikli müziğini yoğun bir şekilde hissettiren bir albüm ile karşımızda. Yoğun kıvrak melodik ritimlerin bol trompet vuruşları ile yoğrulmuş bir albüm “Illusions”. Tam bir müzik gökkuşağı ile harmanlanan albüm İbrahim Maalouf’un elindeki tüm birikimi aynı havanda bir araya getirmesinin yansıması. Bu farklılık zaten albümün nefis kapağından da belli oluyor.

Ön yargısız, kucaklayıcı ve her şeyden öte samimi bir albüm var karşımızda.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here