Inbar Bakal Songs of Songs
Inbar Bakal Songs of Songs

Sadece altı parça ve 26 dakikalık bir çalışma olan “Song of Songs” aslında bir albümden öte bir tadımlık melodik çerez. Ancak özlüğüne rağmen karşımızda dikkat çeken bir üretim var. Inbar Bakal, şu an Los Angeles’te yaşayan Iraklı ve Yemenli ebeveynlere sahip, İsrail doğumlu bir Yemen Yahudi’si. Zorunluluk askerlik hizmetinden sonra çocukluğundan beri hayalini kurduğu şarkıcılığı kovalamak için buraya yerleşmiş. Kısa bir süre sonra ise yolları prodüktör ve müzisyen Carmen Rizzo (Seal, Jem, Coldplay ve Paul Oakenfold gibi birkaç popüler grubun ses sentezini inşa eden ve aynı zamanda Niyaz’ın beyni olarak kabul gören önemli şahsiyet) ile kesişmiş. Rizzo’nun hâkimiyetinde Bakal antik Yemen ezgilerini modern elektronik yerleştirmeler ile günümüz dünya müziği severlerin kulağına taşıyor.

Albüm bin yıllık Yemen Musevi düğün parçalarını beklenmedik kalite ile çok etkileşimli Akdeniz elektronik müziğine dönüştüren bir zaman makinesi. Mezmur cümleleri Şabbat çoksusu ile birleştiren albüm Musevi ve Müslümanlar arasındaki göz korkutan sınırları yerle bir ediyor. Politikacıların sergilemekten çekindikleri samimiyeti bu albüm her yönden her dine açılarak fazlasıyla veriyor.

Bakal çocukken şarkı söylemeye başladı ve annesinin ailesinden dolayı müzik ile iç içe büyüdü. 1940’larda İsrail’e sürülen Yemen Musevi’leri mevcut olan yaşama biçimlerindeki soyutluktan dolayı ya sanata ya da zanaatkârlığa sahip bir topluluk. Her ne kadar Bakal’ın ailesinde birebir müzisyen olmasa bile her zaman içerisinde bulunduğu ortamda çalınan tutkusal Yemen geleneksel şarkıları, Tevrat ağıtları ve kısık dans ritimleri bu gencin müziğe olan ilgisini geliştirdi.

İncil ağıtlarından gelen aşina sözler ile bezenmiş ‘Song of Songs’ adlı parça ilahi ve nefsi kavramlar arasında başarılı bir denge sağlıyor. Atmosferik ve önsezisel bir havaya sahip olan albüm açılışı yapan ‘The Battle Of Jerusalem’den ‘Meditation’ parçasına kadar bu yapısını koruyor.

Müziksel olarak karşımıza Musevi, Arap, Hint ve Akdeniz izleri çıkıyor albüm boyunca. Mistik bir harmanlama içerisine giren bu müzikler Bakal’ın sesi sayesinde bir bütünlük oluşturuyor. Niyaz, Azam Ali, Sussan Deyhim ve hatta rahmetli Ofra Haza severler şüphesiz Inbar Bakal’ı zorlanmadan kucaklayacak.