Jarvis Cocker
Jarvis Cocker

Jarvis Cocker’ı bilmeyenler bu kitabı ilk gördüklerinde küfretse daha iyi olurdu diyebilirler. Ancak bu başlık aslında bir iltifat. Ben oldum olası müzik sözlerini okumayı sevmişimdir. Evet, elbette bu sözler müzik ile birleşmek için yazıldılar ama böyle tek başlarına da ayrı bir güzellik sergiliyor. Böylece sözlerin ana bir destekçiye ihtiyaç duymadan tek başına algılamanız ve o sözler ile kendi dünyanızda hayal kurmanız mümkün oluyor.

Özellikle bu sözler Jarvis Cocker’a ait ise. Aynen bir roman okur gibi hissedebilirsiniz. Müzikten uzak, sadece sözleri okumak onlar ile baş başa kalmak ayrı bir keyif. Elbette asıl amaçları her zaman bir müzik ile entegre olmaları ama onları sadece okumak, kendi içerisinde de ayrı bir boyuta taşıyabilir insanı. Bu bir şekilde şiir okumaya benzer ama karşınızdaki şiir olarak ta kurgulanmadığını bilirsiniz. Heyecanı farklıdır anlayacağınız.

“Mother, Brother, Lover” neredeyse Jarvis Cocker’ın edebi olmayan bir günlüğü özelliğini taşıyor. Zira sözlerin pek çoğu gerçek öykülerden, gerçek kişilerden esinlenmiş durumda. Elbette bu olağan görünen konular Jarvis Cocker’ın büyüsü ile farklı bir boyuta taşınmakta. Bildiğimiz pek çok ünlü parçasının sözleri, B-Side parçaları ve başka sanatçılar için kaleme aldığı parça sözleri mevcut kitapta.

Jarvis’ın en büyük özelliği yazdıklarında bir yerel felsefeye ait olduğunu hissettirmesi. Kendine özgü hayat görüşü ile bir yere ait olma, sahiplenme. Diğer bir özelliği ise direkt sadede gelmesi, lafları dolandırmadan sonuca gelmesi, on ikiden konuyu vurması. Bu da elbette algılanmasını hem kolaylaştırıyor, hem de okuyanı kendi dünyasında hayal kurması için serbest bırakıyor.

Dilin veya kelamların arkasına saklanmayıp tüm çıplaklığı ve samimiyeti ile karşınızda dikiliyor. Jarvis Cocker her zaman direkt ve çabuk oldu ve aynı özelliğini burada sürdürüyor. Onun yeteneği bir karakter sahibi olması, bir duruşu olması. “Mother, Brother, Lover”ı okurken de fazlasıyla bu karakter ile yoğruluyorsunuz.