Allegory of Music / Müziğin Alegorisi (1496-1498) - Robinet Testard
Allegory of Music / Müziğin Alegorisi (1496-1498) - Robinet Testard

Yaklaşık 1470 – 1531 tarihleri arasında yaşayan Fransız ressam ve ilüminatör Robinet Testard’ın aşağıdaki minyatürünü görünce detaylı bir şekilde incelemeye aldım.

Resimlerine ne tarih ne de adını yazan sanatçının eserlerini tarihlendirmek oldukça zor. Ama aşağıda yer alan minyatür 1496-1498 yılları arasında yapıldığı düşünülmekte. Paris’teki Ulusal Kütüphanede yer alan minyatür hakkında gözüme müzik ile ilgili olarak çarpan üç önemli vurguyu sizlerle paylaşacağım.

Üst tarafta, arka planda, vokal ve enstrümantal müzik teması, bir grup koro üyesi ve üç müzisyen şeklinde resmedilmiş. Bu kişilerden birisi gayda, biri obuaya benzer eski nefesli bir çalgı (İngilizcesi: Shawm) ve diğeri ise aynı anda bir eliyle dümbelek, diğer eliyle ise 3 delikli eski bir flüt çalıyor.

Baş figür kadının kucağında ise antik bir santur var. Üzerinde ay şeklinde tınlaşım delikleri ve rozet resmedilmiş. Bu enstrümanı ince iki kıvrık buton ile çaldığını da Robinet Testard bizlerle paylaşıyor.

Bu minyatürde kadın müziği temsil ediyor ve onun ayakları altında bir arp, taşınabilir bir org ve flüt yer almakta. Kadın yani müzik iki kuğunun yanlarını desteklediği bir taht üzerinde oturuyor. Antik çağlardan beri kuğu her zaman müzik ile ilişkilendirilmiştir.