Tarihte Bilinen İlk Ninni
Tarihte Bilinen İlk Ninni

Sümerlilerde müzik son derece önemli bir rol oynamış. Onlar için bir annenin çocuğuna söylediği ninni, bir çobanın kaval çalması, bir yayığın çalkanırken çıkardığı ses, bir hayvanın sesinin hepsi birer müzikti.

Bundan tam 5.000 yıl önce var olan Sümerler, yazılarıyla, şiirleriyle, örf ve âdetleriyle, danslarıyla, dünyayı algılamalarıyla, kanunlarıyla, mimarileriyle tarihe damga atmışlardır. Kutsal Kitabı bulunan semavi dinde anlatılan pek çok varoluş hikâyesinin kaynağı Sümer tabletleridir. İşte Sümerlerden günümüze ulaşan, 4.000 yıl önce kral Şulgi’nin eşi tarafından hasta çocuğuna söylendiği bilinen ninni aşağıdaki gibidir. Bu sadece bir kısmıdır.

Oğlum, uyku seni sarıyor

Uyku, üstüne çökmek üzere

Gel uyku, gel uyku

Gel oğlumun uyuduğu yere

Duraksız gözlerini uyut

Elini renkli gözlerine ko

16 COMMENTS

  1. Leading Digital Marketing agency in India and Kolkata, Leading Web Design company. Providing web designing and Digital marketing services, Digital marketing course, and certification with an internship.

  2. I’m more than happy to find this site. I need to to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely appreciated every little bit of it and I have you saved as a favorite to look at new stuff in your site.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here