TOUKI BOUKI
TOUKI BOUKI

Yaklaşık otuz yıl önce kurulan Red Snapper, benim için özellikle caz ve dünya ritimlerini birleştirmesinden dolayı önemli bir konuma sahip. Kendilerini yakından takip edip, olabilecek her türlü üretimlerini dinlemeye çalışmışımdır. En son projelerini duyunca ister istemez içim kıpır kıpır oldu. Projenin ana hatları; tozlanmış dünya sinema kütüphanesinin derinliklerine dalıp, çok nadir bir filmi olan Senegal yapımı Touki Bouki adlı filmi bulup buna tekrar bir film müziği yazmak.

‘Sırtlanın Macerası’ olarak çevirebileceğimiz ‘Touki Bouki’ 1973 yapımı bu film. Yönetmen koltuğunda Djibril Diop Mambéty var. Film bir şaheser değil, sadece içerdiği konu ile o zamanki dünyaya farklı bir öykü tanıştırması ile epeyi bir beğeni topladı ve kült statüsüne yerleşti. Özellikle 1973 Cannes ve 8. Uluslararası Moskova Film Festivallerinde gösterilerek uluslararası ilgi gördü. Martin Scorcese’nin başını çektiği Dünya Sinema Vakfı tarafından 2008’de restore edilen film yeniden müzik ile süslendirildi. Bu müziğin mimarı ise Red Snapper.

Filmin öyküsü sığır çobanı, inek kafatası monte edilmiş bir motosiklet kullanan Mory ve öğrenci Anta’nın macerasını konu alıyor. Senegal’in başkenti Dakar’da tanışan bu ikili memleketlerinde kendilerini bir uzaylı hissettiklerinden ve sıkıldıklarından dolayı Paris’e gitme hayali içerisinde. Yeterince para biriktirmek için farklı dolap çevirmeye başlıyor. En sonunda Mory onu eve götüren bir homoseksüelden oldukça yüklü para çalar ve Anta ile birlikte Paris’te gitmek için gemi bileti alırlar. Devamı için filmi izlemenizi öneririm.

Red Snapper bu 95 dakikalık, 30 bin dolara mal olan film için yeni bir müzik zincirlemesi besteledi ve ortaya da oldukça keyifli bir çalışma çıktı. Çalışmanın adı “Hyena”. Grubun amacı bu kültürler çarpışmasını müzik katmerleri ile birlikte bütünleştirmek. Ortaya yaratıcı ve kavrayıcı bir çalışma çıkmış, öneririm.