Vassily Kandinsky – Impression III (concert) tablosu
Vassily Kandinsky – Impression III (concert) tablosu

En çok sevdiğim ressamlardan biridir Vassily Wassilyevich Kandinsky (16 Aralık 1866 – 13th Aralık 1944) zira onun eserlerinde her zaman müzik ile ilgili bir örtüşme ve şiirsellik ile paralellik vardır. Vassily Kandinsky müzikal tını ve renk tonları arasındaki ilişkiye inanan bir kuramcı ve ressamdı. Bunu bilinci ile görsel bir izlenimin aşağı yukarı organize bir sese dönüştürülebileceğine inanan ressam, aynı kurgunun dolgun seslerin tuval üzerinde renklerden ve çizgilerden oluşan bir senfoniye dönüştürülebileceğine inanıyordu.

Bu inancını da hayatı boyunca cesurca olabilecek tüm dışavurumculuk ile bizlere resmetti.

Yukarıdaki tablonun adı “Impression III (concert)” ve sanatçının 1911 tarihli bir eseri. Bir konser izlenimini renkler ile göz zekimize sunan sanatçı ilhamını Moskova’da Arnold Schoenberg’in konserini izledikten sonra aldığını ifade etmiştir. Kandinsky anılarında bu konserin onu performans veya temsil olarak büyülemediğini ancak ses gürlüğünün ve içsel yankılanmanın onu ciddi anlamda çarptığını ifade eder.

Ressam bu eserinde gerçeğin bir taklidini veya geometrik yapısını ifade etmiyor. Aksine bu dolgun sesler ile bezenmiş temsilin ruhsal serüvenini yansıtıyor. Seslerin oluşturmuş olduğu evrendeki görünen bedenleri renkler ile dolduruyor. Renklere ait düzensizlikleri benzeşik çağdaş müzik dili ile örtüştürerek doğal bir referans noktası oluşturuyor.

Tablodaki tekil renklerin algısı ruhsal bir deneyim ve gözlemcinin ruhunda bir dokunuş yakalama odaklı. Ressam kendi içindeki renksel açılımları bizlere yansıtarak aynı değerde sen ne hissediyorsun diyor. Renk dünyasına bir kapı aralıyor. 1911 tarihli “Concerning the Spiritual in Art” adlı yazınsal eserinde Kandinsky rengin bir anahtar, gözün bir çekiç ve ruhun pek çok telden oluşan bir piyano olduğunu iddia eder. Bu iddiasının yaratmış olduğu atmosferde sanatçının tek bir tuşa basarak insan ruhunu titretebileceğini ifade etmekte.

İşte bu tablonun benim ruhumdaki yansıması bu, müzikal bir titreşim.

Dip not: Vassily Wassilyevich Kandinsky bir Rus soyut ressam ve sanat kuramcısıydı. Moskova’da doğdu, Almanya’da yaşadı ve Bauhaus sanat ve mimarlık okulunda ders verdi, daha sonra hayatının geri kalanı boyunca yaşayacağı Paris’te bir apartman dairesine yerleşti.