Yurdumun Mutsuz İnsanı
Yurdumun Mutsuz İnsanı

Muhalefet hep vardır, olacaktır ve olmalıdır. Hakkıyla yapılan muhalefet ise her zaman alkışlanır. Herkes herkesin muhalifidir. Eleştirmenler de farklı bir forma sokulan muhaliflerdir. Bazıları çok sevilirken, bazıları suçlayıcı parmaklara maruz kalır. Ama muhalifler olmazsa da, bir eserin değeri anlaşılmaz. Aynen kötülük olmaz ise iyiliğin anlaşılamayacağı, klasik bir yin ve yang meselesi.

Sonuç olarak, üretilen her eserin sevenleri ve sevmeyenleri vardır. Bunun kadar doğal bir şey düşünemiyorum. Elbette bir de yansız kalanlar vardır ki, onları pek sevmiyorum zira bir ruhun yaslandığı, eğimli olduğu taraf olması gerektiğine inananlardanım.

Ülkemize getirilen bir sanatçıyı eleştirebilirim, hele hele bu sanatçı evire çevire periyodik olarak sık sık gelirse ve organizatör tarafından adeta Everest yeniden keşfedilmiş gibi lanse edilirse. Bazı sanatçılar var artık “akraba” olduk diyebiliriz. Elbette sevenleri çok vardır, saygım sonsuz, ancak bu sanatçı her yapılan festivale gelince ve sanki ilk defa geliyormuşçasına reklam yapılınca bana biraz balon geliyor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here