Zekeriya Şen

Zekeriya S. Şen
Zekeriya S. Şen

1972 yılında Londra’da doğmuş olan Zekeriya Şen 1988 yılında Türkiye’ye dönerek burada yaşamaya başladı. Akademik hayatını İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünde tamamladı. Ancak okuduğu bölüm Türkiye koşullarında ne yazık ki hayallerinin oldukça gerisinde kalıyordu. Kendisi turizmin farklı branşlarında çalışmaya başlayarak profesyonel hayata giriş yaptı. Türkiye turizmine her açıdan katkı sağlayacağı bir adım atmıştı. Attığı adım, sadece Türkiye turizmine değil dünyada farklı kültürlerin öğrenilmesi ve yaşatılması adına tasarladığı geziler ile uzun yıllar sonra kendisini gösterecekti. Bugün ise Türkiye’nin öncü ve ilk anlamda kültür turizmi ve kimsenin cesaret edemediği güzergahlara geziler düzenleyen acentesi dendiğinde akla gelen FEST Travel Seyahat Acentesi’nin Genel Müdürü olarak turizmde profesyonel çalışma hayatına devam etmektedir.

FEST Travel; yerleşik seyahat kalıplarını kırıp, gezi alışkanlıklarını değiştiren, adeta bir moda tasarımcısı gibi her seferinde farklı rotalar yaratmayı başarmıştır. Bu başarının arkasında ise çok entellektüel bir isim yatar: FEST Travel Genel Müdürü Zekeriya Şen. Buradaki misyonu, dünyanın farklı bölgelerindeki turizm destinasyonlarını bulup, yeni rotalar yaratmak ve tatil severin hizmetine sunmaktır.

Sadece turizmci kimliğine sahip olmayan Zekeriya Şen’in aynı zamanda müzik konusunda derin bir tutku ve bilgi sahibi olup bunun yanı sıra kitap çevirilerinin bulunduğunu da eklemek gerekir. Kült yazarların başında gelen Richard Brautigan’ın “Amerika’da Alabalık Avı”, “Willard ve Onun Bowling Kupaları” ve “Sombrero” kitaplarını dilimize çevirmiş olup, bu kitaplar 6.45 Yayınlarından çıkarak edebiyatımıza kazandırılmıştır. Dünyanın müziklerini keşfetmeye ve bu şekilde, kültürler ve değişik yaşam biçimlerini tanımaya devam etmesini radyo-sever ve müzik-severler ile de buluşturuyor. On iki yılı aşkın süredir 94.9 Açık Radyo’da Dünyayı Dinliyorum adlı bir etnik müzik programı gerçekleştiriyor. Ayrıca yazmayı çok seven Zekeriya Şen, son yıllarda çeşitli müzik dergilerinde, müzik internet siteleri ve gazetelerde yazdığı yazılarla, hem dünya müziğini tanıtıyor, ısrarla müziğin bir yaşam biçimi olduğunu savunuyor.

Ayrıca Zekeriya Şen; dünya turizm profesyonellerinin küresel turizmi ve arkadaşlığı yaymaya çalıştığı uluslararası en yaygın ve en eski turizm sivil toplum örgütü olan Skal ile World Federation of Travel Journalists and Writers kuruluşlarının üyesi olarak turizme her açıdan destek olmaya ve deneyimlerini geçmişten günümüze ve bugünden geleceğe aktarmaya devam etmektedir.

English

Zekeriya Şen was born in London in 1972 and lives in Istanbul since 1988. He graduated from Istanbul University Department of Astronomy and Space Sciences. However, his dreams were far beyond his university and department. He started his career in various branches of the tourism sector. Those first steps to travel designing were beginning of his contributions on behalf of cultural interactions and keeping them alive to both the Turkish tourism and tourism sector.

Nowadays he continues his career as a partner and General Manager of FEST Travel which is the first and visionary agency that comes to mind when we think about cultural tourism and tours to routes that nobody dares to offer.

FEST Travel has changed travel habits like a fashion designer by breaking the patterns and achieved to create new routes every time. Zekeriya Şen is one of the intellectual names behind this success. His mission is to find and create new routes and tourism destinations from different places of the world and to offer them to travellers.

Besides his tourism career, Zekeriya Şen has a deep passion and knowledge about music. Also, he has translated Trout Fishing in America, Willard and His Bowling Trophies: A Perverse Mystery and Sombrero Fallout: A Japanese Novel of Richard Brautigan who is a renowned American writer.

He shares his passion for discovering world music and getting to know other lifestyles with radio and music lovers. He makes a radio program about ethnic music named Dünyayı Dinliyorum (meaning I listen to the World) at Açık Radyo over 12 years.

He is also very interested in writing and lately, he has been presenting world music and defending that music is a way of life with his articles on newspapers, music magazines and web sites.

Zekeriya Şen, as a member of World Federation of Travel Journalists and Writers and Skal which is a professional organisation of tourism leaders around the world, promoting global tourism and friendship, continues to support tourism in every way and to transmit his experiences to future.