Zekeriya Şen

Zekeriya S. Şen
Zekeriya S. Şen

1972 yılında Londra’da doğan Zekeriya Şen üniversite dönemini Türkiye’de devam ettirmek istediği için 1988 yılında İstanbul’a döndü. İstanbul Üniversitesi’nde Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde okuduğu yıllarda turizm sektörüyle tanıştı. Henüz öğrenci olduğu o yıllarda, Türkiye’ye gelen yabancı turistleri havalimanında karşılayıp konakladıkları otellerine bırakıyordu. Üniversite’den mezun olduktan sonra Türkiye koşulları kendi mesleğini yapabilmesine imkân tanımadı. O da öğrencilik yıllarında gönlünü kaptırdığı turizmciliği meslek olarak yapmayı tercih etti. Mesleğinin ilk yıllarında dünyanın birçok farklı ülkesinden gelen turistlerin Türkiye’deki seyahatlerini organize etti. Ardından 1996 yılında kimsenin cesaret edemediği güzergahlara geziler düzenleyen FEST Travel’da işe başlayarak Türkiye’de ve dünyada birçok farklı destinasyona gezi tasarladı. 2000’li yılların başından bu yana FEST Travel’da Genel Müdür olarak profesyonel iş hayatına devam etmektedir.

Sadece turizmci kimliğine sahip olmayan Zekeriya Şen aynı zamanda müzik konusunda derin bir tutku ve bilgi sahibidir. 14 yılı aşkın süredir 95.0 Açık Radyo’da her Pazar “Dünyayı Dinliyorum” adlı bir etnik müzik programı gerçekleştiriyor.

Bunun yanısıra okumayı ve yazmayı çok seven Şen, kitap çevirileri yapmakta ve dijital ve basılı farklı birçok mecrada hem müzik hem de turizm sektörüyle alakalı yazılar yazmaktadır. Şimdiye kadar çevirdiği kitaplar; kült yazarların başında gelen Richard Brautigan’ın “Amerika’da Alabalık Avı”, “Willard ve Onun Bowling Kupaları” ve “Sombrero” 6:45 Yayınları’dan çıkmıştır.

Sektörel deneyim ve bilgi birikimini geleceğin turizmci adaylarına aktarmak için 2019-2020 eğitim öğretim döneminde Bilgi Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’nde Lecturing The Geography of Travel and Tourism dersi vermiştir.

Fotoğraf çekmeyi çok sever. Her fırsatta hem Türkiye içinde hem de yurtdışında değişik birçok ülkeye seyahat ederek doğa ve tarih içerikli fotoğraflar çeker. Kendine ait çok geniş bir portfolyası bulunmaktadır. Spotted By Locals oluşumunda da içerik üretmektedir.

1 çocuk ve 3 kedi babası olan Şen, uluslararası en yaygın ve en eski turizm sivil toplum örgütü olan Skal ile World Federation of Travel Journalists and Writers kuruluşlarının üyesi olarak turizme her açıdan destek olmaya, deneyimlerini geçmişten günümüze ve geleceğe aktarmaya devam etmektedir.

English

Zekeriya Şen was born in London in 1972 and lives in Istanbul since 1988. He graduated from Istanbul University Department of Astronomy and Space Sciences. However, his dreams were far beyond his university and department. He started his career in various branches of the tourism sector. Those first steps to travel designing were the beginning of his contributions on behalf of cultural interactions and keeping them alive to both the Turkish tourism and tourism sector.

Nowadays he continues his career as a partner and General Manager of FEST Travel which is the first and visionary agency that comes to mind when we think about cultural tourism and tours to routes that nobody dares to offer.

FEST Travel has changed travel habits like a fashion designer by breaking the patterns and achieved to create new routes every time. Zekeriya Şen is one of the intellectual names behind this success. His mission is to find and create new routes and tourism destinations from different places of the world and to offer them to travellers.

Besides his tourism career, Zekeriya Şen has a deep passion and knowledge about music. Also, he has translated Trout Fishing in America, Willard and His Bowling Trophies: A Perverse Mystery and Sombrero Fallout: A Japanese Novel of Richard Brautigan who is a renowned American writer.

He shares his passion for discovering world music and getting to know other lifestyles with radio and music lovers. He makes a radio program about ethnic music named Dünyayı Dinliyorum (meaning I listen to the World) at Açık Radyo over 12 years.

He is also very interested in writing and lately, he has been presenting world music and defending that music is a way of life with his articles on newspapers, music magazines and web sites.

Zekeriya Şen, as a member of World Federation of Travel Journalists and Writers and Skal which is a professional organisation of tourism leaders around the world, promoting global tourism and friendship, continues to support tourism in every way and to transmit his experiences to future.