Karalamalar - Scribbles

Antonovka Records’un Kurucusu ile Röportaj: Kendi Yolunu Çizen Bir Müzik Prodüksiyon Şirketinin Hikayesi

Read Time:2 Minute, 59 Second

Antonovka Records’un ürettiği müzikler beni büyüledi ve operasyonları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istedim. Etiketin arkasındaki usta zekâ, Anton Apostol, müzik tutkusunu ve Antonovka Records’un geleceği için vizyonunu sorduğum sorulara açık bir şekilde yanıtladı.

Konuşmamızda, Apostol, etiketin erken günleri hakkında çok açık konuştu. Müzik endüstrisinde nasıl başladığını ve sıfırdan başarılı bir etiket kurma zorlukları hakkında bilgi verdi. Ayrıca yaratıcı sürecine ve en çok ilham aldığı müzik türlerine dair içgörülerini de paylaştı.

Genel olarak, Apostol ile olan konuşmam aydınlatıcı bir deneyimdi ve makalemizi diğer müzik severlerle paylaşabildiğim için heyecanlıyım. Umarım siz de benim kadar etkileyici bulursunuz ve Antonovka Records tarafından üretilen inanılmaz müziğe olan takdirinizi derinleştirir.

Pakistan’ın Hunza Halkı Shini Bahar Müziği

Anton Apostol, dünya genelindeki çeşitli etnik grupların geleneksel müziğini kaydetmek ve yayınlamak için Antonovka Records’u kurdu. Anton’un müzik tutkusu, CD’ler toplamaya başladığı öğrencilik yıllarında başladı. Sonra, seyahatleri sırasında yerel halk müzisyenleri ve müzik aleti yapımcılarıyla tanıştı ve bazen aletleri satın aldı. Zamanla, geleneksel müziğe olan tutkusu Antonovka Records’un kurulmasına yol açtı.

Antonovka Records’un ilk kaydı 2017’de yapıldı ve ilk yayını 2019’da üretildi. Etiket, dünya çapında çeşitli sanatçılar, gruplar ve topluluklarla çalıştı. Antonovka Records, sanatçıları ve toplulukları sosyal ağlar, yerel kültür komiteleri ve internet aracılığıyla buluyor ve seçiyor. Etiket, ziyaret ettikleri her bölgeden sadece ana ve açık olanları değil, mümkün olduğunca çok sayıda etnik grubu kaydetmeye çalışıyor.

Kayıt süreci oldukça basit. Anton ve ekibi yerleşkeye gelir, mikrofonlarını ve kaydedicilerini kurar ve büyük kırmızı düğmeye basar. Kayıtlar, belgesel formunda müziği koruyarak efekt eklenmeden işlenir.

Tver Karelians Rusya’nın Karelya Müziğini Anlıyorum

Dünya çapındaki geleneksel müziklere bir platform sağlamayı amaçlayan kayıt şirketi, bu süreç içerisinde bazı zorluklarla karşı karşıya kaldı. Büyük sorunlardan biri dil bariyerleri. Anton’un ekibi, sanatçılarla iletişim kurmanın ve müziklerini anlamanın yollarını bulmak zorunda kaldı. Etiket ayrıca müzik promosyonunu anlamalı, bu nedenle Anton koruma ve promosyon dengelemesi hakkında detaylı bir cevap veremiyor.

Fiziksel yayınlar daha fazla yatırım ve kaynak, zaman dahil olmak üzere daha fazla imkan gerektirdiğinden, kayıt şirketi müziğini yalnızca dijital formatta piyasaya sürüyor. Bununla birlikte, etiket gelecekte fiziksel yayınlar üretmeyi umuyor.

Anton, bir ayda Spotify’da belirli bir albüm için birkaç bin aylık dinleyiciyi başarı olarak kabul ediyor. Bununla birlikte, Antonovka Records’un ana hedefi geleneksel müziği korumak ve daha geniş bir kitleye sunmak. Anton, gelenek ve yenilik açısından şanslı bir zamanda yaşadığımızı düşünüyor. Kayıt ekipmanı çok kullanışlı ve uygun fiyatlı ve hala kaydedilecek geleneksel müzik var. Teknoloji, dünya genelinde geleneksel müzik kaydetmeyi ve dağıtmayı daha da kolaylaştırdı. Bununla birlikte, teknoloji aynı zamanda da geleneksel müziği tehdit ediyor, bu nedenle Antonovka Records’un amacı, zorluklara rağmen geleneksel müziği korumaktır.

Geleneksel müziğe ilgi duyan genç müzisyenlere, onunla çalmalarını ve söylemelerini öneren Anton, geleneksel kültürün tüm ülkelerde gerilediğini ancak hayranlarının onu koruyacağını söylüyor. Bu genç müzisyenlerden biri olabilirler. Anton genç müzisyenleri geleneksel müzik konusunda tutkulu olmaya ve deneyimli müzisyenlerden öğrenmeye istekli olmaya teşvik ediyor.

Saklaima Karaçay Tatar Kırgız ve Kırgızistan’dan Diğer Şarkılar

Antonovka Records, Vianey Mushabizi, Sophie Nzayisenga ve Deo Munyakazi gibi dünya genelindeki çeşitli sanatçılar, gruplar ve topluluklarla işbirliği yapıyor. Ruanda’dan yetenekli inanga çalan sanatçılar olan Shuldyr, Petrozavodsk’tan Finno-Ugor topluluğu, Rusya’da İrkutsk bölgesinden Golendra halk topluluğu Kvitochka, Adıgeya, Rusya’dan Çerkes müzisyenleri Damir Guagov ve Asker Sapiev ve Kırgızistan’dan Ahiska Türk müzisyenleri Nuradin Osmonov ve Keshali Faikov, sadece çalıştıklarından birkaçı.

Şirket, sanatçıları ve toplulukları sosyal ağlar, yerel kültür komiteleri ve internet aracılığıyla keşfediyor ve seçiyor. Etiket, ziyaret ettikleri her bölgeden sadece ana ve açık olanları değil, mümkün olduğunca çok sayıda etnik grubu kaydetmeye çalışıyor.

Dünya genelindeki çeşitli etnik grupların geleneksel müziğini kaydedip yayınlayan Antonovka Records’un geleneksel müziği korumaya yönelik çabaları takdire şayan. Kurucusu Anton Apostol, teknolojinin geleneksel müziği kaydetmeyi ve dağıtmayı dünya çapında daha da kolay hale getirdiğine inanıyor.