Alash Ensemble
Alash Ensemble

Alash Ensemble adlı topluluk, adını Tuva’nın kuzeybatı bölgelerinden geçen Alaş nehrinden almıştır. Topluluk üyelerinin Geleneksel Tuva Müziği ile ilgili çalışmaları çocukluk zamanlarında aileleri tarafından başlatılmış, daha sonra Kızıl Sanatlar Akademisi’nde (Kızıl, Tuva’nın başkenti) usta kaylama sanatçıları tarafından devam ettirilmiştir. Topluluk, aynı zamanda topluluğun sanat yönetmenliğini de yapan Tuvalı ünlü müzisyen, Kongar-ool Ondar’ın rehberliğinde kurulmuştur. Başta Rusya, ABD ve Avrupa’da olmak üzere pek çok kereler sahne almış, Washington’daki Lincoln Theatre ve New York’taki Carnegie Hall gibi saygın mekânlarda konserler vermişlerdir.

ÜYELER
Nachyn Choodu: bizançi, çadagan, igil, komus, amırga
Bady-Dorzhu Ondar: igil, doşpuluur, çanzı
Ayan-ool Sam: igil, doşpuluur
Ayan Shirizhik: kengirge, murgu, şoor, limbi

Nachyn Choodu

Nachyn Choodu (Naçin Çodu) 1978’de Tuva’nın orta kesiminde yer alan Tangdı bölgesinde, Balgazın kasabasında doğdu. Çocukluğunda büyüklerinden kaylama, geleneksel Tuva sazları ve eski geleneksel şarkılar öğrendi. Kızıl Sanatlar Akademisi’nde öğrenci iken Tuva adlı müzik topluluğuna katıldı ve Tuva müziğinin Ayas Danzyryn (Ayas Danzırın), Mergen Chainxöö (Mergen Çainhö), Möngün-ool Ondar (Möngün-ool Ondar) ve Zhenya Saryglar (Zenya Sarıglar) gibi büyük isimleri ile çalışma fırsatı buldu. 2004 yılında Tuva Ulusal Orkestrasına katıldı. Avrupa, Japonya ve ABD’de sahne aldı.

Bady-Dorzhu Ondar

Bady-Dorzhu Ondar (Badı-Dorzu Ondar) 1984 yılında İyme köyünde doğdu. Dört yaşında Kongar-ool Ondar tarafından keşfedildi ve onun öğrencisi oldu. Bady-Dorzhu, Kızıl Sanatlar Akademisi’nden geleneksel sazlar alanında lisans, Kızıl’daki Doğu Sibirya Devlet Kültür Akademisi’nden Folk Orkestrası Şefliği alanında yüksek lisans derecesi aldı. Rusya, Avrupa, İskandinavya, Kanada ve ABD’de sahneye çıktı. 2005’te Rusya çapında geleneksel müzik topluluklarının katılımıyla düzenlenen festivalde en iyi icrâcı seçilen Ondar, 2006’daki Maxim Dakpai kaylama yarışmasında da birinci oldu. 2007 yılında Tuva Devlet Sanatçısı unvanına lâyık görülen Dorzhu, bu saygın unvanı alan en genç sanatçıdır.

Ayan-ool Sam

Ayan-ool Sam 1983’te Erzin Kozhuun bölgesinde dünyaya geldi. Dördüncü sınıftayken, Kızıl’daki devlet sanat okulunda Kongar-ool Ondar ile çalışmaya başladı. Kızıl Sanatlar Akademisi’nden geleneksel sazlar üzerine lisans derecesini aldıktan sonra eğitimine Moskova Devlet Pedagoji Üniversitesi’nde ve Kızıl’daki Doğu Sibirya Devlet Kültür ve Sanat Akademisi’nde devam etti. Rusya, Avrupa ve ABD’de sahne aldı. 2008 Kaylama Sempozyumunda kaylama dalında birincilik ödülü aldı. Bütün tarzlarda kaylama yapabilen sanatçı, sıradışı ezengiler icrâsı ile bilinmektedir. Başta doşpuluur olmak üzere bütün geleneksel Tuva sazlarını çalabilmektedir.

Ayan Shirizhik

Ayan Shirzik (Ayan Şirzik) 1982 yılında Bay-Hakk’da doğdu. Müziğe çocuk yaşta başladı. Ailesi ile Kızıl’a taşındıktan sonra, ünlü Tuvalı topluluk Huun-Huur-Tu üyelerinden Andrei Mongush (Andrei Monguş) ile çalışmaya başladı. Kızıl Sanatlar Akademisi’nden geleneksel sazlar alanında lisans, Kızıl’daki Doğu Sibirya Devlet Kültür Akademisi’nden Folk Orkestrası Şefliği alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Rusya, Avrupa ve ABD’de sahne aldı. 2008 Kaylama Sempozyumunda, kaylama dalında ikinci oldu. Başta borbangnadur olmak üzere bütün tarzlarda kaylama yapmaktadır. Ayrıca kengirge üzerine yoğunlaşsa da bütün Tuva geleneksel sazlarını çalabilmektedir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here