Amanda Palmer and Ukulele
Amanda Palmer and Ukulele

OO-Koo-leh-leh olarak telaffuz edilen ukulele, (arada sırada uke olarak da bilinir) gitar sülalesine ait bir enstrüman. Genellikle dört naylon veya bağırsak tele sahip olan bu minik gitar benzeri enstrüman çıkarttığı ritimlerin skalası sayesinde dinleyen kişinin yüzünde garanti bir gülümseme oluşturur. Adı kadar sesi de tatlı olan bu enstrüman en hüzünlü parçaları çalsa bile dinleyenin ruhu mutlu etme özelliklerine sahip.

On dokuzuncu yüz yılında Portekizli göçmenler tarafında Hawaii’ye getirilen ukulele zamanla büyük bir hayran kitlesine sahip oldu. Özellikle işin işine Amerika’nın girmesiyle birlikte ukulele’nin ünü tüm dünyaya yayıldı. Soprano, konser, tenor ve bariton şeklinde dört çeşitten oluşan ukulele belli ki Dresden Doll’s’dan tanıdığımız şimdilerin kuvvetli ve sert solo sanatçısı Amanda Palmer’ın da dikkatini çekmiş. Bu dünya müziği enstrümanını kucaklayan sanatçı birkaç ay önce müzik firması Roadrunner Records ile yollarını ayırıp kendisi sitesinde istediği şekilde istediği müziğini yayınlıyor. Bazıları ücretsiz bazıları ise çok cüzi meblağlara.

Şimdi sanatçı Hawaii’ye ait bu özel ukulele ile birlikte baştan sonra Radiohead parçalarını yeniden yorumladığı bir albüm ile karşımızda. Bu yeni projesinde araya serpiştirilen piyano ve perküsyon vuruşları haricinde sadece kendi sesi ve kendi çaldığı ukulele ritimleri yer almakta ve Radiohead’ın “Kid A” albümünden arkaya giden şeceresinden yedi parçayı yorumlamakta. EP formatında olan çalışmanın adı “Amanda Palmer Performs The Popular Hits Of Radiohead On Her Magical Ukulele”, ve açıkçası her şeyi açıklayan bir başlık.

Dünya Müziği derdimiz ve bundan dolayı bir dünya enstrümanı olan ukulele ile popüler bir sanatçının evliliğinden doğan dinlemesi oldukça keyifli olan bu albümü sizlere önermekteyim.