Jordi Savall
Jordi Savall

Jordi Savall, günümüz müzik dünyasının en sıra dışı ve önemli isimlerinden birisidir.  Kendini değeri anlaşılmamış müziklerin, gizli kalmış hazinelerin keşfine adayan sanatçı, bir kemancı ve müzik yönetmeni olarak otuz yılı aşkın bir süredir bu konuda araştırma ve inceleme çalışmaları ile performanslarını sürdürmektedir. SavaII, güzel müziğe kulak veren bütün müzikseverlere vazgeçilmez bir repertuar kazandırmıştır. Sanatçı, dinleyicileri adeta sessizliğinin sınırlarına götürecek kadar zarif olan viyola da gamba enstrümanını, zaten farkında olan şanslı azınlığın dışında geniş bir dinleyici kitlesi ile tanıştırdı. Sanatçı, birlikte Hesperton XX, La Capella Reial ve Le Concert des Nations isimli üç topluluk kurduğu Montserrat Figueras ile dünyanın dört bir yanından milyonlarca müziksevere ulaşan güzelliklerle ve duyguyla dolu bir dünya keşfedip yaratmış ve değeri anlaşılmamış sayısız önemli müzik eserinin önde gelen kurtarıcılarından olmuştur. Neslinin en yetenekli ve çok yönlü müzisyenlerinden biri olan Savall, konser sanatçısı, eğitimci, araştırmacı ve yeni kültür ve müzik projelerinin yaratıcısı olarak, tarihi müziğin günümüzde yeniden değerlendirilme sürecinin baş mimarlarından kabul ediliyor.

Sanatçı, Alain Corneau’nun en iyi müzik dalında Cesar Ödülü kazanan Tous les Matins du Monde (Dünyanın Tüm Sabahları) fılmindeki kilit rolü, yoğun konser programı (her yıl 140 konser), albüm çalışmaları (her yıl altı albüm) ve yakın zamanda kurduğu plak şirketi Alia Vox ile dönem müziğinin seçkin kesime veya azınlığa yönelik bir ilgi alanı olmadığını, tam tersi giderek artan genç ve geniş bir dinleyici kitlesinin ilgisini çektiğini kanıtlamış oldu. çoğu müzisyen gibi, Barselonalı Jordi Savall da müzik eğitimine altı yaşında Igualada çocuk korosunda başladı. 1964 yılında viyolonsel eğitimi gördüğü Barselona Konservatuarı’ndan mezun olan sanatçı, 1965 yılında Ars Musicae akademisinde antik müzik eğitimine ve bir yandan da kendi imkânlarıyla viyola da gamba enstrümanını öğrenmeye başladı.

1968 yılında Basel, İsviçre’de Schola Cantorum Basiliensis’da müzikte uzmanlık eğitimi görmeye başlayan sanatçı, 1973 yılında kendi hocası August Wenzinger’in yerini alarak halen lisans dersleri ve ustalık sınıfı verdiği okulun bir üyesi oldu. 160’1 aşkın CD albümü ile sayısız ödül ve nişan sahibi olan Jordi Savall’ın aldığı ödüller arasında Fransa Kültür ve iletişim Bakanlığı’ndan “Offıcier de l’Ordre des Arts et des Lettres” (1988); Katalonya Bağımsız Hükümeti (Generalitat) tarafından “Sant Jordi Cross” (1990); Le Monde de la Musique tarafından “Yılın Müzisyeni” (1992); Victoires de la Musique tarafından “Yılın Solisti” (1993); ispanya Kültür ve Sanat Bakanlığı tarafından “Güzel Sanatlar Altın Madalyası” (1998); Viyana Konzerthaus Fahri Üyeliği (1999); Louvian Katolik Üniversitesi, Belçika Hükümeti tarafından “Honoris Causa Fahri Doktorası” (2000); profesyonel başarılarından dolayı “Victoire de la Musique” (2002); Katalonya Parlamentosu Altın Madalyası (2003) ve Almanya’da “Preise der Deutschen Schallplattenkritik” Ödülü (2003) bulunuyor.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here